Борба против насиља у породици не престаје, нема толеранције за насилнике

Министар породице, омладине и спорта, Селма Чабрић, истакла је надлежно министарство сваке године учествује у обиљежавању кампање „16 дана активизма“.

„Пораст насиља је на глобалном нивоу, ми нисмо изузетак. Оно што радимо у ових 16 дана активизма, али и током цијеле године, јесте да дижемо глас, да промовишемо ненасилно понашање. Република Српска има нулту стопу толеранције на све врсте насиља“, истакла је Чабрићева на конференцији „Родно засновано насиље и фемицид: тешко кршење људских права“.

Чабрићева је указала на Закон о заштити жена од насиља, те подсјетила да се много пажње посвећује превенцији, јер сваком смртном исходу обично предстоји дугогодишње насиље.

„Наставићемо са радом и свим силама се трудити да жртве насиља буду заштићене. Сви субјекти заштите у локалним заједницама морају бити укључени у протокол о сарадњи, јер тако правимо ланац институционалне заштите“, нагласила је она.

У Републици Српској је у посљедњих шест година убијено 19 жена, а у првој половини ове године пријављено је око 5.000 случајева насиља над женама, рекла је директор Џендер центра Републике Српске, Мирјана Лукач.

Она је навела да је у порасту насиље над женама, те да је у посљедње 24 године у Републици Српској убијено 119 жена.

Лукачева је навела да су дјеца директне или индиректне жртве насиља у свакој заједници у којој се оно дешава, те да са њима треба посебно радити.

Представник организације „UN Women“ у БиХ Џо-Ен Бишоп навела је да сваких десет минута у свијету буде убијена жена или дјевојка, а убице су интимни партнери или чланови породице.

„Та бројка је исувише висока. У свијету свака трећа жена или дјевојка бар једном у животу доживи неку врсту насиља, а у БиХ је тај проценат још већи. Ево и сада, када обиљежавамо `16 дана активизма` у Мостару је убијена жена. Треба да се позабавимо покретачима насиља и морамо више радити са мушкарцима и дјечацима, јер је њихово учешће пресудно да се смањи насиље“, рекла је Бишопова.

Конференцију посвећену родно заснованом насиљу у Бањалуци организовали су Џендер центар Републике Српске, “ UN Women „, Мисија ОЕБС-а у БиХ, Амбасада Италије у БиХ и Фондација „Удружене жене“.