Која искушења нам пријете током поста

Отац Глигорије Марковић, свештеник цркве Светог цара Kонстантина и царице Јелене говорио је о Божићном посту, односно о ономе чега треба да се одрекнемо у току његовог трајања.

„Почетак овог поста означава долазак Бога међу нас. Јеванђеља су наше животне ситуације и добро је када човјек живи Јеванђеља. То би требало да буде наша стална спремност, током читаве године, ако кажемо за себе да смо хришћани. Људи који себе називају хришћанима живе са вјером у Бога да им је овај тренутак дат да Бога учине присутним у свијету, не да га опонашају, нити да стекну врлине којима ће оне бити добро, него да свим што чине учине Бога присутним на мјестима којима смо ми у овом тренутку. Kада Бога учинимо присутним, онда је свако мјесто, па чак и највећа патња, мјесто радости, зато што је Бог са нама“, рекао је Марковић за медије.

Kако је објаснио димензија поста је богослужбена.

„Пост не служи да буде наш подвиг, него да буде свједочанство нашег присуства у царству Божјем. Јер ми смо већ сада становници тог царства јер смо хришћани. Наша литургија је трпеза Господња гдје ми сједимо у царству Божјем, а затим ту љепоту Божјег износимо у свијет. Kада дођемо у цркву и окупимо се, молитва је разговор са Богом, заједнички“, рекао је он.

Изазови и задаци током поста
„Треба да све ово склонимо на страну, да нам не буде важно да је све на акцији, да стигнемо на одређени догађај, као што је сада на примјер био ‘блек фрајдеј’, да имамо баш то и то, да продамо своју душу баш за то. Није проблем купити, али је проблем продати душу за ту куповину. А душа се продаје кад нам је то један једини циљ. Није проблем држати у рукама, али држати у срцу такве ствари пролазности, то је проблем“, објаснио је свештеник.

​(Глас Српске)