Би-Би-Си препоручује Србију као дестинацију гдје радо дочекују нове туристе
Британски Би-Би-Си препоручио је Србију као једну од четири дестинације гдје радо дочекују нове туристе и користе туризам да би изградили снажније економије.
Док посљедњих година многи европски и свјетски центри решавају проблем прекомерног туризма уводећи ограничења броја посјетилаца, постоје многа мјеста широм свијета која желе да угосте више туриста, а британски јавни сервис је у овој категорији поред Србије истакао и Грузију, Мароко и Гренланд.
Србија је фокусирана на одрживи развој и сарађује са Глобалним саветом за одрживи туризам на развоју пројеката који не подстичу масовни туризам, већ траже осетљивији, културно оријентисан пут.
Раније, туристичка понуда Србије се односила прије свега на градове, на примјер Београд. Међутим, са спознајом да туризам може помоћи у диверзификацији руралног живота и побољшању локалне економије, планински туризам, сеоски туризам и бањска и велнес понуда постају све више присутни у овој земљи, наводи Би-Би-Си.
Планине Србије привлаче скијаше зими и планинаре љети, еколошки туризам се развија у брдима заједно са посматрањем птица, а природни извори у подножјима подстичу туризам у одмаралиштима и велнес хотелима, истиче се у чланку.
Туристи уживају у природи, локална предузећа добијају подстицај од њихових посета, а послови постају сигурнији. Изгледа да нова стратегија функционоше, пошто је број туриста из иностранства у Србији порастао за 20 одсто у 2023, додаје британски јавни сервис.
„У Србији људи сматрају да реч ‘туриста’ има позитивно значење“, наводи саветник специјализован за Србију у компанији Кокс енд кингс (Цоx & Кингс) Џорџ Колвин-Сли и додаје да Србија може да понуди неке „заиста импресивне“ локације.
Он препоручује посету Новом Саду и посебно истиче хабсбуршко наслеђе града, као и неколико „сјајних знаменитости“, укључујући и Петроварадинску тврђаву, названу „Дунавски Гибралтар“.
Би-Би-Си је туристичку понуду Србије илустровао фотографијом на којој су меандри реке Увац над којима кружи белоглави суп.
Новац који туризам доноси помаже у изградњи неопходне инфраструктуре, нуди послове и обуку и даје локалним становницима прилику да са поносом деле културу и традицију своје земље. Када се њиме добро управља, туризам може да економски обогати заједнице и окупи људе око заједничких вредности и искустава, закључује британски јавни сервис.
(ГС)