Црква Светог Николе у Јаворанима,најстарија црква брвнара у РС

На петнаестом километру од Котор-Вароша, на размеђу са кнежевском општином, смјештено је село Јаворани. У окриљу овог села налази се непроцјењиво благо православне вјере, црква брвнара из XVIII вијека. На тлу Србије и Босне и Херцеговине, половином XVIII-ог вијека, грађене су цркве брвнаре. На ширем бањалучком подручју данас постоје четири. У Товиловићима, Kолима, Јаворанима и етно музеју Љубачке долине.

Црква брвнара у Јаворанима саграђена је 1756. године. Посвећена је Светом Николи. Смјештена је у живописном пејзажу села Јаворани. Одише топлином и духовношћу. Има посебну драж и љепоту, јер је дјело људских руку. Саграђена је од цијепаног храстовог дрвета и вијековима чува дух православног народа овог поднебља.

О цркви брвнари кружи једна занимљива легенда да сама прелази са брда на брдо. Легенда није потпуна неистина, јер је црква у вријеме турака стварно премјештана, растављана па поново склапана, са брда на брдо и то пар пута. Разлог премјештања су Турци, који су уништавали цркве и српске богомоље.

Јаворани су једно велико село, које се налази на граници четири општине, Kнежева, којој и припада, Kотор Вароша, Челинца и Бања Луке.  Постоји више прича, по којима су Јаворани добили име, а једна од тих прича јесте да је овдје некада био главни пут који је Бањалуку повезивао са Травником, а да су путници који су путовали овим дијелом, одмарали управо ту, код Јавора. По томе су знали да су прешли једну трећину пута, од Бањалуке до Травника.

Црква брвнара више од 260 година окупља вјернике. О цркви брвнари, иначе, кружи легенда да сама прелази са брда на брдо. Ипак истина је да су цркве у вријеме Турака стварно премјештане, растављане па поново склапане, са брда на брдо и то неколико пута.

Црква брвнара у Јаворанима је правоугаоне основе. Широка је пет и дугачка девет метара. Споља изгледа као једноставна грађевина. Зидови су рађени од храстових брвана – талпи која су лијепо тесана и правоугаоног су пресјека. Под храма је поплочан каменом. Над припратом се налази хор, а унутрашњост нема таваницу. У цркви је урезан натпис о поправци цркве 1842. године, половином XIX- ог вијека са протом Димитријем Ескић. Као свједочанство о старости цркве несебичном љепотом и дивљењем чувају се и старе иконе. У цркви се налази већи број икона са натписима да су те иконе намјењене јаворанској цркви. На икони Светог Николе стоји натпис да ју је донио јеромонах Никодим Гомионичанин из Костајнице 1756.године и то је први писани спомен о овој цркви. Не зна се када је првобитно освећена, ни ко ју је осветио. Ова икона,као и још пет икона из тога периода, рестауриране су и враћене цркви. У цркви је урезан натпис о поправци цркве из 1824. године. Црква је иначе, обнављана више пута. Посљедњи пут 2004. године и за то су заслужни мјештани Јаворана на челу са тадашњим свештеником оцем Крстаном Мацановић. Обновљена је аутентично,управо онако како је изгледала и прије. Један дио икона у цркви брвнари пренесене су из сеоске цркве из села Вијачани код Прњавора.

У порти храма, у истом дворишту налази се и прелијепа камена црква Светог Николаја, доста млађа, јер датира из 1931. године.

Наше цркве брвнаре постале су чувене у свијету. Многи туристи не могу да вјерују да такве грађевине још негдје постоје, с обзиром на то да су грађене давно, а да им је вијек трајања највише двјестотињак година. Црква брвнара у Јаворанима заиста спада у ред најљепших, како својим вањским, тако и унутрашњим изгледом, а посебно духовним миром којим зрачи и не оставља никога равнодушним.

Црква у Јаворанима је под заштитом државе, као значајан историјски споменик.