Црни петак у Републици Српској – попусти, замке и савјети за купце
Данас је „црни петак“ – дан који нестрпљиво чекају сви љубитељи куповине. Вртоглави попусти, који у свијету достижу и до 80 одсто, праве велике гужве у продавницама одјеће, обуће и технике. У Републици Српској попусти су мањи, а самим тим и гужве, али не и број реклама. Економисти тврде да је ове године „црни петак“ достигао свој максимум у нашој земљи, али истовремено упозоравају на могуће замке.
Многи су штедјели новац и припремају се за куповину посљедњег петка у новембру.
Међитим, да ли се иза бљештавих реклама и примамљивих попуста заиста пружа прилика за уштеду, или вјешто крије маркетиншки трик великих трговачких ланаца?
Када из излога маме попусти, а понуда неријетко предобра да би била истинита, упућени савјетују купцима – купујте рационално и само оно што вам је заиста неопходно. Бањалучани кажу да увелико осјете грозницу „црног петка“. Попуст, или маркетиншки трик, купци су подијељеног мишљења, али кажу да ће се суздржати од импулсивне куповине.
Професор др Драган Стојковић са Економског факултета Универзитета у Београду истиче да „црни петак“ често служи као прилика за ослобађање залиха.
„Трговци ће покушати да представе попусте од 60 или чак 80 одсто, што је неретко нереално. Често се дешава да се цене пре тога вештачки подигну. Наравно, не раде то сви, али ти попусти нису увек реални“, каже професор Стојковић.
Брзи прсти и челични живци биће потребни свима који уђу у трку за понудама „Црног петка“. Најупорнији купци већ су у апликацијама обиљежили артикле и чекају почетак попуста у „ниском старту“. Међутим, брзина може бити скупа, упозорава Министарство унутрашњих послова (МУП).
„Обратите пажњу на сигурносне протоколе. Проверите да ли сајт користи https и SSL заштиту за сигуран пренос података. Не шаљите податке о картици путем имејла или фотографије картице. Купујте искључиво на званичним сајтовима где су методе плаћања верификоване. Избјегавајте кликове на линкове који стижу са сумњивих адреса“, наводи се у саопштењу МУП-а.
„Црни петак“ је постао популаран у САД педесетих година прошлог вијека. Назив су му дали саобраћајци због гужви које су се стварале дан послије Дана захвалности. Обиљежава се широм свијета, а попусти често трају до краја викенда, настављајући се у понедјељак, када је „сајбер понедјељак“ – дан онлајн попуста.
(ртс)