Доза занимљивости: Насеље на највишој тачки у Европи

Пет древних села у планинском региону Сванети на сјеверозападу Грузије, чија се заједница зове Ушгули, познатo je као највише сачувано, а и данас насељено мјесто у Европи. Ту на јужним обронцима Кавказа, на врху клисуре Енгури, населили су се давно Свани, етничка подгрупа Грузина. Села окружена планинским врховима који су и љети прекривени снијегом настала су на 2.300 метара надморске висине. Данас овде живи 70 породица, што значи око 200 становника. Имају локалну школу, као и све установе пријеко потребне за вријеме шест зимских мјесеци када су због високог сњежног прекривача одсјечени од цивилизације.

Подручје је, иначе, познато по сликовитим пејзажима и средњовијековној архитектури из периода од 9. до 14. вијека, која је уписана на Унескову листу свјетске баштине у Азији и Океанији 1996. године. Област је позната и по кулама које су давно служиле за заштиту једних становника од других, од којих су многе током историје срушене. Сване помиње још старогрчки историчар Страбон као поданике старовијековног краљевства Колхиде, које насљеђују потом у 6. вијеку краљевина Лазика, а у 8. Абхазија из које настаје Краљевина Грузија у 11. вијеку. За вријеме владавине грузијске краљице Тамаре на прелазу из 12. у 13. век у Сванетију је процвјетала црквена архитектура. Свани су били познати као сјајни ратници, њихов ратни барјак је због свог облика назван „леми”, што значи „лав”. Како Монголи никада нису успјели да заузму ово подручје, Сванети постаје уточиште Грузина. Од 1822. област је била под протекторатом Руског Царства, а касније под совјетском влашћу. По распаду СССР-а забачена села била су склоништа криминалаца све док грузијска влада 2004. није покренула велику полицијску акцију против криминала у овој регији.

Многи писци и умјетници жељели су потом да скоро нестварна села посјете. Неки од њих оцјењују да су „шокантно узбудљиви пејзажи” разлог што овде још има становника. Данас, због фотографија које су на ивици фантастике, на мети су туриста који воле да освајају врхове.

(политика)