Када су људи почели носити ципеле?

Најстарије ципеле које су истраживачи директно датирали је пар сандала старих 10.400 година пронађених у пећини Форт Рок у централном Орегону.

Научници су открили многе древне ципеле широм свијета, укључујући кожне ципеле старе 5.500 година у Јерменији, 6.200 година старе сандале од траве у Шпанији и обућу стару чак 8.300 година у Мисурију. Али, када су људи заправо измислили и почели да носе обућу?

На то је тешко одговорити, јер животињске коже, биљна влакна и други материјали који се користе за израду ципела имају тенденцију да се с временом униште. Најстарије познате ципеле старе су више од 10.000 година, али су их наши преци можда носили много раније од тога, сугеришу фосилизовани отисци стопала.

Најстарије ципеле које су истраживачи директно датирали је пар сандала старих 10.400 година пронађених у пећини Форт Рок у централном Орегону, рекао је Томас Коноли, директор археолошких истраживања у Музеју природне и културне историје Универзитета Орегон. Археолози који су започели ископавање у овој пећини 1938. године открили су десетине сандала исплетених од коре и других влакана. Слична обућа пронађена је на скоро десетак локација у сјеверном и западном Великом басену, сушном америчком региону између Сијера Неваде и Стеновитих планина.

„Генерално, ови су фино направљени, са равним ђоном и држачем за стопало”, рекао је Коноли за Live Science.

Иако су ове сандале порозне, њихова влакна би задржала топлоту како би стопала била топла, чак и када су натопљене водом.

Иако су ови примјери најстарија позната обућа, можда постоје докази да су људи измислили ципеле много, много раније. Фосилни трагови на плажи у Јужној Африци могу бити отисци ципела који датирају до 150.000 година, према студији из 2023. године.