Међународни дан матерњег језика
У свијету се 21. фебруара обиљежава Међународни дан матерњег језика, који је УНЕСЦО одредио као дан када се већа пажња посвећује питањима његовања језичке и културне различитости.
Од 2000. године у свијету се, у складу са закључком УНЕСЦО-а, обилежава 21. фебруар као Дан матерњег језика, који је дио културног идентитета народа, тачка препознавања, различитости, али и толеранције и разумијевања. Брига о матерњем језику је начин доказивања свијести о властитом идентитету, али и веома осјетљиво мјесто толеранције према другом и другачијем.
У свијету се говори око 6.000 језика, а према прогнозама лингвиста, до краја 21. вијека више од половине, чак и до двије трећине ће одумријети.
Сваке двије седмице у свијету се угаси по један језик. Основно за преживљавање језика је да се преноси дјеци, да има институционалну подршку, своје писмо, да се његује у школама, медијима.
Генерална скупштина УНЕСЦО прокламирала је 1999. године Дан матерњег језика, као сјећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану (Бангладешу), јер су протестирали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.