Нoви вирус се шири Кином

Последњих недјеља вијест о ширењу хуманог метапнеумовируса (HMPV) у Кини изазвала је забринутост међу људима широм свијета. Овај респираторни вирус, који се најчешће јавља током зимских мјесеци, изазива симптоме сличне прехлади и грипу.

Иако се пораст броја заражених поклапа са сезонским трендовима, многи се питају да ли тренутна ситуација представља разлог за панику или је ријеч о очекиваном порасту респираторних инфекција. Стручњаци истичу да, упркос повећаној пажњи јавности, као и симптомима сличним ковиду, HMPV није нова пријетња и да постојеће превентивне мјере могу значајно да смање ризик од озбиљних компликација.

У последње вријеме, забиљежен је пораст случајева HMPV инфекција у Кини, што је изазвало забринутост међу становништвом у свијету, па и код нас.

Из СЗО, међутим, истичу да је повећање броја респираторних инфекција током зимских мјесеци уобичајено и да тренутна ситуација не одступа од сезонских очекивања. Свјетска здравствена организација наводи и да нема доказа о неуобичајеним обрасцима избијања болести и да здравствени систем Кине није преоптерећен.

Слични порасти респираторних инфекција примхећени су и у другим земљама, попут Индије и Велике Британије, што одражава сезонске трендове и побољшану дијагностику. Стручњаци наглашавају да, иако HMPV може да изазове озбиљне болести код осјетљивих група, он није толико опасан као неки други вируси, као што је корона вирус који изазива ковид-19.

Заражавање путем ваздуха и контаминираних површина

Хумани метапнеумовирус (HMPV) је респираторни вирус који изазива респираторне инфекције код људи свих узраста. Први пут је идентификован 2001. године и од тада је препознат као значајан узрочник болести дисајних органа, посебно током зимских и прољећних мјесеци, преноси Би-Би-Си.

Симптоми HMPV инфекције обично укључују кашаљ, цурење из носа, запушен нос, бол у грлу и повишену температуру. Код већине људи, посебно здравих одраслих, симптоми су благи и пролазе сами од себе у року од неколико дана до двије недјеље.

Код осјетљивих група, као што су мала дјеца, старије особе и особе са ослабљеним имунолошким системом, међутим, инфекција може да доведе до озбиљнијих стања попут бронхитиса или упале плућа.

Пренос HMPV-а се дешава путем ваздуха капљицама које настају приликом кашљања или кијања заражене особе, као и директним контактом са контаминираним површинама. Тренутно не постоји специфичан антивирусни лијек или вакцина против HMPV-а, па је лијечење углавном усмјерено на ублажавање симптома и подршку имунолошком систему. Превентивне мјере укључују редовно прање руку, избјегавање блиског контакта са обољелима и одржавање хигијене респираторног система.