Поскупљење струје диже цијене робе
Поскупљење струје у Српској утицаће и на раст цијена производа и услуга на домаћем тржишту, тврде економисти и привредници, наглашавајући да проценат корекције цијена на рафовима не би требало да буде значајан.
Регулаторна комисија за енергетику РС (РЕРС) јуче је саопштила да су прихватили захтјев „Електропривреде Републике Српске“ за поскупљење струје за домаћинства од 1. јануара у просјеку за 7,9 одсто.
,,Рачуни крајњих купаца биће повећани од пет до 8,5 одсто у зависности од потрошње. Нисмо одлучивали о повећању цијена струје за привреду јер за то нисмо надлежни“, поручили су након одржане сједнице из РЕРС.
Међутим, само вече раније премијер Српске Радован Вишковић је најавио да ће у 2025. години доћи до повећања цијене струје за домаћинства, али и за привреду у проценту од 10,5 одсто.
Из Уније послодаваца РС појашњавају да цијену струје за привреду одређује Влада на захтјев „Електропривреде РС“ те додају да би привредници требало ускоро да добију уговоре за нову цијену струје која ће бити на снази од почетка јануара.
,,Увијек премијер одреди колико ће бити поскупљење. Наравно, поскупљење струје увијек у неком проценту утиче на крајњу цијену производа. Немогуће је повећавати трошкове пословања, а не повећавати цијене. Сасвим природан слијед. Само је сада питање гдје, ко, кад и колико ће кориговати цјеновнике“, рекао је „Гласу“ потпредсједник Уније послодаваца РС Саша Тривић.
Наводи и да ће код оних привредника код којих је веће учешће струје у цијени услиједити и веће поскупљење, а са друге стране наглашава и да је могуће да они код којих је учешће струје минимално и не коригују цјеновнике.
Професор на Економском факултету у Бањалуци Драган Глигорић наводи да ако расте цијена инпута у производњи, без обзира о којем инпуту се ради, то доводи и до раста цијена.
,,У тим случајевима и елaстичност тражње игра улогу. Некада су потрошачи спремни да прихвате једноставно веће цијене производа. Тако да конкретно ако се електрична енергија користи за производњу неког производа произвођач ће већу цијену струје пребацити на финални производ ако сматра да ће купац прихватити ту већу цијену. То зависи прије свега од тога колика је тражња за тим производом еластична“, казао је „Гласу“ Глигорић. Једноставно говорећи, наглашава он, неки производи ће поскупјети више, неки мање, а опет други можда и неће.
Са друге стране, професор на Економском факултету у Источном Сарајеву Марко Ђого наводи да је став од прије деценију па и више био да је начин на који се води социјална политика у РС путем ниских цијена струје погрешна.
,, „Електропривреда“ је у то вријеме боље стајала. Тада сам сматрaо да није проблем да се повећа цијена струје, већ је проблем гдје иду та средства. Нама би требало да се од повећања цијена струје акумулирају средства за нове инвестиције. Енергетика је стратешка привредна грана и ту имамо заиста неискоришћене велике ресурсе“, казао је „Гласу“ Ћого и додао да „квака“ лежи у томе да се ставе економски ресурси у функцији и имаћемо већи животни стандард који зависи од нивоа цијена, а које зависе даље од нивоа плата.
Нама су, наводи он, потребне веће плате, али које неће бити измишљене из дуга, већ ће бити из производње.
,,Пропуштамо шансу да инвестирамо у енергетику, а имамо за то сигурно тржиште. Дакле, цијена струје имаће на кратак рок утицај на инфлацију, али било би много боље када би нам та цијена било дупло већа и када би Влада направила социјалне картоне па да каже да ће пензионерима дозначавати субвенције за струју, вишечланим породицама те појединим привредним гранама, а да остали плаћају тржишну цијену струје онолико колико би добила „Електропривреда“ да извози ту струју, а да од новостворене вриједности инвестира у објекте и тако да повећају капацитете. Када се све сабере и одузме привредни развој ништа друго није до изградња нових и проширење постојећих капацитета“, закључио је Ђого.
Ћорић: Нереално
Први човјек Привредне коморе РС Перо Ћорић сматра да је најављено поскупљење струје за привреду нереално.
,,Цијена електричне енергије за привреду је ове године чак два мјесеца била већа него што су то биле берзанске цијене. Ново поскупљење од десет одсто за привреду је превелико с обзиром да знамо у каквом је стању и шта је уопште очекује у наредном периоду. Огроман је притисак страних партнера на смањење цијена. У овом тренутку ми тачно и не знамо колико ће струја коштати, али ни колико ће износити минимална плата. У незавидном смо положају како се поставити у овом случају и одредити своје цијене према ино-партнеру“, казао је „Гласу“ Ћорић.
Навео је да би надлежни требало да иду са корекцијом цијене највише до пет одсто те да би сви заједно требало да се солидаришу како би преживјели тешка времена.