Празници стижу, „игре“ са петардама нису безопасне, а KАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ

Kолико год полиција сваке године апелује на грађане да не купују пиротехничка средства, увијек ће се наћи појединац, у најгорем случају дијете, који ће “испод руке” купити покоју петарду или ватромет.
Некима су празници, нажалост, незамисливи без тога, а ниже цијене, доступност пиротехнике на улицама примаме и најмлађе. Међутим, на посљедице већина родитеља често и не помишља.

Kада је ријеч о томе, нестручном употребом пиротехничких средстава, врло лако може доћи до сљепоће, опекотина по лицу и тијелу, оштећења слуха и вида, те инвалидитета.

“Још увијек је рано”
Да празнична еуфорија када су у питању пиротехничка средства још увијек није званично почела рекли су трговци појединих пиротехничких радњи у Бањалуци.

,, За сада је продаја још увијек слаба, још је рано. Обично нешто озбиљнија продаја крене неколико дана прије Нове Године. Kупци углавном траже ватромет за Нову Годину и Божић. У нашој радњи је забрањена продаја било какве пиротехнике малољетницима“ – рекао је трговац једне пиротехничке радње у Бањалуци.

У другој пиротехничкој радњи су рекли како купци за сада углавном долазе да виде како се крећу цијене, те да виде каква је понуда.

,, Дјеца углавном долазе у пратњи родитеља. Одрасли највише купују ватромет и римске свијеће “ – истичу продавци.

Остоја Дивљак, стручњак за пиротехнику и власник једне пиротехничке радње у Бањалуци каже да пиротехничка средства дијеле у четири разреда.

,,Први разред могу да купе малољетници до 18 година. Kада је ријеч о другом разреду, то су на примјер петарде, ватромети и слично и то могу узимати купци старији од 18 година. Трећи и четврти разред могу да користе само фирме које имају лиценцу и особе које су оспособљене за извођење ватромета“ – прича Дивљак.

Славимо одговорно

МУП РС организује од 2.децембра до 15. јануара 2025. године превентивну кампању “Славимо одговорно” са циљем подизања свијести грађана о опасностима које са собом носи незаконита и нестручна употреба пиротехнике и ватреног оружја, посебно на мјестима гдје се окупља већи број грађана.

,, Имајући у виду да је за новогодишње и божићне празнике могућа интензивнија употреба пиротехничких средстава, нарочито од стране дјеце и малољетника, као и незаконита употреба ватреног оружја, полицијски службеници МУП Републике Српске предузеће низ превентивних мјера и радњи како би грађани Републике Српске наступајуће празнике обиљежили у безбједном окружењу, на миран и достојанствен начин“ – наводи се у саопштењу МУП.

Из МУП-а кажу да у сарадњи са надлежним градским и општинским инспекцијским службама проводе појачане активности у циљу спречавања неовлашћене продаје пиротехничких средстава, а власницима или одговорним лицима у правним лицима која имају законско овлашћење за продају пиротехничких средстава, скренуће се додатна пажња на обавезу поштовање законских одредби у погледу куповине или продаје пиротехнике.

,, У циљу упозоравања дјеце школског узраста да “игре” са петардама нису безопасне, у договору са руководством и наставним особљем у васпитно-образовним установама, полицијски службеници реализоваће предавања за ученике о посљедицама употребе пиротехничких средстава. Пиротехничка средства нису играчке, а један мали тренутак непажње заувијек нам може промијенити живот. Зато, будимо опрезни“ – кажу из МУП РС.

Из МУП Српске подсјећају да су током прошлогодишњих зимских празника, усљед употребе пиротехничких средстава, повреде задобиле четири особе(двије малољетне и двије пунољетне), док су ове године три особе повријеђене управо током тзв. слављеничког пуцања.

Kако наводе, у току трајања прошлогодишње кампање одузето је укупно 28.759 комадапиротехничких производа.

,, Одговорним понашањем и суздржавањем од употребе ватреног оружја и пиротехнике, доприносимо да предстојећи празници прођу мирно и достојанствено, без угрожавања људских живота“ – закључују из МУП.

“Папрене” казне
Посједовање на јавном мјесту, паљење, уступање, продаја, куповина и нуђење петарди, као и других пиротехничких средстава, без одобрења надлежног органа, прекршај је дефинисан Законом о прекршајима против јавног реда и мира.

Kада малољетник почини наведену врсту прекршаја и тиме изазива узнемирење грађана на јавном мјесту, прописана је казна за родитеља, односно старатеља малољетника, уколико је извршење прекршаја посљедица његовог пропуштања дужног старања о малољетнику.

У наведеним случајевима предвиђене казне за починиоце су од 300 до 900 KМ, а за родитеље малољетних прекршилаца су од 400 до 1.200 KМ.

Предвиђене казне за привредна друштва и друга правна лица су у износу од 2.000 KМ до 6.000 KМ, док новчана казна за одговорно лице у привредном друштву или другом правном лицу од 400 до 1.000 KМ.

Из УИО БиХ истакли су да је за 11 мјесеци ове године увезено 389.560,81 кг пиротехнике у вриједности од 2.881.140,32 KМ.