Ранко Васиљевић у међународном тиму за очување угрожених шума Европе
Први „кick-off“ састанак INTERREG пројекта „Стратегије за очување пољског јасена (Fraxinus angustifolia) у Дунавском сливу – SCAN-DANUBE“ одржан је 27. и 28. маја на Шумарском факултету Менделовог Универзитета у Брну, чиме је овај међународни пројекат званично започео.
Испред Шумарског факултета Универзитета у Бањој Луци, састанку су присуствовали проф. др Бранислав Цвјетковић, као пројектни координатор, проф. др Милан Матаруга, координатор за комуникације, Ранко Васиљевић, виши асистент и члан пројектног тима, као и представници придужених партнера: мр Борис Марковић, представник Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Недељко Јовић, представник ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац.
Укупна вриједност пројекта износи 2.263.144,27 евра, од чега је буџет Шумарског факултета 230.555,00 евра.
Пројекат координише Менделов Универзитет у Брну, Факултет за шумарство и дрвну технологију, а партнерске институције су: Аустријски истраживачки центар за шумарство, Институт за шумарство Словеније, Факултет шумарства и дрвне технологије Свеучилишта у Загребу, Шумарски факултет Универзитета у Бањој Луци и Институт за шумарство и заштиту животне средине Универзитета у Новом Саду. Придружени партнери у Босни и Херцеговини су ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Пројекат ће се реализовати у периоду од 1. априла 2025. до 31. марта 2028. године, са фокусом на очување биодиверзитета поплавних шума Дунавског басена које су угрожене одумирањем усколисног јасена. У наредне три године биће прикупљени подаци о биологији и здравственом стању ове врсте, како би се идентификовали узрочни фактори и развиo акциони план за сваку од партнерских земаља. Циљ је успостављање ефикасних и одрживих стратегија за спрјечавање даљег опадања бројности јасена.
Бројни бенефити кроз учешће нашег Факултета и Универзитета ће бити реазлизовни кроз: умрежавање са партнерским институцијама током израде пројекта, набавка вриједне опрема за факултет, могућност да наши чланови тима раде у лабораторијама на анализама на партнерским инситутцијам у Брну, Љубљани, Бечу, Загребу и Новом Саду, објава заједничих научних публикација, мануала и смјерница за газдовање овим шума као и приједлог конкретних рјешења за управљаче и кориснике ових шума као и други бенефити који се очекују кроз реализацију тренинга и обука за практичаре и трансферу знања добијених на пројекту у привреду.