Трпеза за Бадње вече: Симболика намирница које обавезно треба да се нађу на столу

На Бадњи дан обавезно је да се пости, док трпеза за Бадње вече треба да буде скромна, али да се на њој обавезно нађу одређене намирнице.

Тако, на примјер, чувени етнолог Веселин Чајкановић увиђа неколико основних карактеристика Бадње вечери.

Наиме, овај догађај окупља све чланове породице, а многобројни обичаји се тичу и извјесних јела која се морају или не смију јести, те се стиче утисак да носе извјесно симболичко значење. Од јела се спрема туцани пасуљ, кисео купус, пита од ораха (или од вишања у неким домаћинствима) и риба.
У бољевачком округу, са ове вечере не смије да изостане ни печена бундева, која се једе како дјеца преко године не би имала красте на глави. Овај обичај постоји и у другим крајевима нашег народа. Са трпезе за Бадње вече не смије да изостане ни мед, који се једе са орасима, а после Бадње вечери се у кући чува као лијек.

Традиционално, прије него што отпочне вечера, домаћин узима сито са орасима, одабере четири ораха и сваки баци у по један ћошак. Овакав обичај потиче од древних народних вјеровања. Наиме, орах је храна злим силама и лошој енергији, те се бацање ораха може тумачити као бацање мамца, који ће све лоше отјерати од домаћина и укућана, након чега би вечера требало да протекне у миру.

Међутим, поједина тумачења истичу да се бачени ораси односе и на наше претке, те да би их овај чин требао умирити. Занимљиво је да се по народном вјеровању, орах једе само за Бадње вече, док се осталих дана Божића не дирају, како се не би патило од чирева.

Етнолозима је још јаснија симболика пасуља на празничној трпези. Наиме, вјеровање које нам долази још од индогерманских народа свједочи о томе да је пасуљ омиљено јело за душе покојника.

На тај начин се, током Бадње вечери, успоставља симболичка веза са нашим прецима, који управо преко јела доспијевају у везу са својим нараштајима, дајући им снагу и подстичући просперитет.

Сличну улогу на вечери игра и мед, док риба има ритуално значење, чије поријекло није толико познато, али које се у средњем вијеку везивало за симбол Исуса Христа.

Ипак, на Бадњој вечери симболичну улогу нема само храна, већ и пиће. Један од обичаја је да се ракија или вино не смије попити, односно суд не смије остати празан, а последња чаша се враћа натраг.

Знамо да вино симболише крв, те је овај обичај веома јасан, посебно уколико се дода чињеница да се вино са стола не смије просипати или бацати.
За време јела не устаје нико, укућани чекају једни друге, и тек када сви заврше са обједом, устаје се у исти мах, те је веома важно да током овог периода породица буде на окупу и сложна.

На тај начин Бадње вече је један извесни помен прецима, којима много дугујемо, али и подсјећање на то колико је важна породица и слога у њој.