Велика акција Европола обухватила и БиХ: Терористи путем мрежа врбују дјецу
Европол је успио да открије више од 2.000 портала са џихадистичком и крајње екстремистичком пропагандом која је била усмјерена на врбовање малољетника у појединим европским земљама, међу којима је и БиХ.
Како су упозорили из ове међународне полицијске агенције, разне терористичке групе све чешће циљају младе искориштавајући њихове слабости, али и вјештине управљања дигиталним алатима како би шириле своје насилне и екстремистичке идеје.
У извјештају који је сачињен након велике акције завршене крајем маја, а којом су поред БиХ биле обухваћене Албанија, Аустрија, Белгија, Чешка, Данска, Њемачка, Мађарска, Ирска, Малта, Португалиј, Србија, Словенија, Шпанија, Украјина и Уједињено Краљевство, упозорава се на забрињавајуће нове тактике разних радикалних и екстремистичких група, које све више користе вјештачку интелигенцију (АИ) за израду текстова, слика и видеа како би се приближиле млађој публици.
Како се даље истиче у овом документу Европола, пропаганда често укључује комбинацију слика дјеце с екстремистичким порукама, упутства за радикализоване родитеље о васпитању будућих џихадиста, садржаје у формату такозваних мемова и кратких видеа са елементима видео-игара и глорификацију малољетника који су учествовали у терористичким нападима.
Према ријечима надлежних из ове међународне полицијске организације, коришћењем наратива о жртвама терористичке групе желе да подстакну емоционалну идентификацију и осјећај потребе за осветом. При томе се мушки малољетници најчешће приказују као „ратници“ и „нада друштва“, док дјевојчице добијају улогу некога ко ће подржати будуће ратнике.
Декан бањалучког Факултета за безбједност Слободан Жупљанин каже да се ради о опасним стварима, а што смо, како је рекао, могли видјети и на примјеру када је у октобру прошле године малољетник (15) из Босанске Крупе ушао у полицијску станицу и убио једног полицајца који је по националности био Србин, при том извикујући: „Алах је највећи“.
– Нажалост, ради се о озбиљним стварима које се игноришу. Не смије се дозволити да интернет простор буде злоупотријебљен на овај начин, да разни терористи врбују малољетнике. Ово може створити велике проблеме, поготово у БиХ, у којој постоји политичка криза која граничи са безбједносном – наводи Жупљанин.
Сматра да је аларм одавно требало да буде упаљен како би се домаће безбједносне и полицијске агенције више ангажовале на откривању опасних садржаја на порталима и друштвеним мрежама.
– Да се истраже и блокирају, те санкционишу и казне сви они који шире мржњу и подстичу на екстремизам и тероризам. Бојим се да у БиХ не постоји свијест колико је овај проблем опасан, али и присутан. Нажалост, додатно уље на ватру доливају и политичари из ФБиХ својим неодмјереним и запаљивим изјавама, пуним говора мржње према српском народу. А млади људи све то слушају и упијају и када се нешто деси, онда се питамо како је то могуће – каже Жупљанин.
Случај у Крупи
Малољетник који је имао 15 година у октобру прошле године убио је у Босанској Крупи полицајца. На дан кад је то учинио, он је на свом „Инстаграм“ профилу подијелио стори с пјесмом која велича џихад. Како је каснија истрага открила, дјечак је имао неколико налога на друштвеним мрежама на којим је дијелио садржаје о терористичкој групи Исламска држава, али и о особама са Балкана које се доводе у везу с њом.
Глас Српске