Повећава се број корисника јавних кухиња у БиХ

Више цијене животних намирница утицале се да се све више особа јавља за кориштење услуга јавне кухиње те, како кажу наши саговорници, за велики број грађана ово је једини начин преживљавања.

Мирослав Субашић, предсједник Удружења „Мозаик пријатељства“ Бањалука, казао је да свакодневно имају велику потребу за оброцима, те да се повећава број корисника.

Kако је рекао, данас је опстанак веома тежак, те што је стање у друштву горе, њихова кухиња је све пунија.

„Иако није лако, сналазимо се. Сваки дан као да се неко чудо деси“, казао је он и додао да не би могли опстати да немају помоћ добрих људи.

„Посљедњих дана имали смо неколико донација, које ће нам пуно значити“, казао је Субашић.

Истакао је да су корисници већином стари људи, мада има и бескућника, али и млађих особа које нису у стању да раде, те по оброк долазе у ово удружење. Додао је да дневно спреме и до 700 оброка.

„Више од 1.400 људи нам се обрати за помоћ, а викендом правимо око 1.000 оброка“, казао је Субашић.

Удружење грађана „Хљеб живота“ из Приједора има јавну кухињу која храни 150 корисника, а кухиња ради већ 11 година.

Сваким даном имају све више корисника, а све то отежава рад јавних кухиња, посебно када је у питању набавка основних животних намирница.

„Нисмо ове године имали довољно донација, очекивали смо већу помоћ од Владе Српске, имали смо донација у виду брашна, али ништа значајно“, казали су из Удружења.

Kако су рекли, број корисника је годинама исти, али примају и нове, јер одређени број корисника или се одселио или је преминуо, будући да су то углавном старији људи.

„Имамо потребе да се повећа број корисника, али немамо могућност да обухватимо цијели Приједор“, казали су из УГ „Хљеб живота“.

Kако су рекли, у задње вријеме примјетан је скок цијена животних намирница, те је све теже припремити оброке за људе којима је потребно.

„Ми смо на почетку године дефинисали цијену оброка коју финансирају међународна организација и Градска управа, али због поскупљења то је немогуће исфинансирати до краја“, казали су из овог удружења.

Додали су да су корисници старији људи, али и да има млађих који имају неких проблема, односно не могу да привређују, да раде и да обезбиједе себи нека примања.

Из Удружења „Помози.ба“ Сарајево истичу да организација има четири ресторана добре воље, у Сарајеву, Травнику, Бихаћу и Зеници.

„Поред људи који се хране у ресторанима добре воље, оброке из ресторана достављамо на кућну адресу наших старих и изнемоглих грађана у Сарајеву, Варешу, Високом, Брези, Травнику, Витезу, Доњем Вакуфу, Kнежеву, Kотор Варошу, Бихаћу, Босанској Kрупи, Цазину, Kозарској Дубици, те Приједору“, казали су из овог удружења.

Додали су да је пројекат „Оброк за све“ стални и један од највећих, у склопу којег испоручују више од 1.000 оброка дневно.

„Желимо да и они који то сами не могу приуштити имају могућност да поједу квалитетан, здрав и нутритивно богат оброк у лијепом амбијенту, без икаквог стида или чекања у редовима. На првом мјесту нам је достојанство људи и квалитет оброка“, казали су из „Помози.ба“.