ЕЦБ четврти пут ове године смањила каматне стопе, банке у БиХ ниједном

Европска централна банка (ЕЦБ) је прије неколико дана смањила кључну каматну стопу за депозите четврти пут ове године, док банке у Босни и Херцеговини то нису урадиле ниједном.

Тако је ЕЦБ претходне седмице смањила каматну стопу на депозите за 25 базних поена на три одсто.

Kако су навели, друге двије каматне стопе ЕЦБ-а такође су смањене, те су нове каматне стопе постављене на 3,15 одсто за главне операције рефинансирања (за банке које посуђују средства од ЕЦБ-а на седмичном нивоу) и 3,4% за маргиналну кредитну линију (ноћни кредит за банке против ширег колатерала).

Kристин Лагард, предсједница Европске централне банке, у понеђељак је рекла да ће ЕЦБ додатно смањити каматне стопе ако инфлација настави да се смањује према циљаном нивоу од два одсто, јер више није потребно ограничавати привредни раст.

„Задржавање стопе на ‘довољно рестриктивном’ нивоу више није оправдано с обзиром на слаб раст и умјерене цјеновне притиске, што упућује на то да је сљедећи циљ неутрални ниво који неће нити ограничавати, нити подстицати привреду“, навела је Лагардова.

Kључни разлог зашто би се мјере могле тако брзо ублажити јесте то што висока инфлација ишчезава, будући да цјеновни притисак на услужни сектор, највећу ставку на потрошачкој страни, долази под контролу.

Раст плата такође показује позитивније прогнозе с ЕЦБ претпоставкама тропроцентног раста сљедеће године, чиме би плате биле усклађене са циљем Европске централне банке.

Лагардова је додала да постоје чак и неки негативни ризици за инфлацију, будући да геополитички немири замагљују прогнозе, а нови шокови могу наштетити већ слабом расту.

„Ако се САД, наше највеће извозно тржиште, окрене протекционизму, раст у еврозони ће то вјероватно осјетити„, рекла је она.

С друге стране, банке у БиХ ове године ниједном нису смањиле каматне стопе, иако код нас оне нису ни расле толико колико су у Европској унији.

Ипак, банке у Босни и Херцеговини из године у годину остварују све већу добит.

За девет мјесеци ове године су имале нето добит од скоро 700 милиона KМ.

Такође, према истраживању Европске инвестиционе банке, све кћерке пословнице у БиХ су имале већу или исту добит од матичних предузећа, што доказује колико су оне профитирале.

Марко Ђого, професор на Економском факултету у Источном Сарајеву, каже за „Независне новине“ да банке на нашем тржишту нису принуђене да смањују каматне стопе.

Прича о националним обвезницама које су планиране за наредну годину у Републици Српској има смисла, и то како би се направила конкуренција банкама. Тренутно имамо једну врсту олигопола. Банке већ годинама имају велике вишкове: практично колико имају обавезних резерви код Централне банке БиХ, толико имају и вишка изнад обавезних резерви. Говоримо о милијардама KМ. Ипак, не осјети се да снижавају каматне стопе како би пласирале тај вишак средстава. Они остварују такве резултате да то не морају да раде. Имају довољно ликвидних средстава која могу да пласирају, да не морају клијентима повећати каматне стопе на депозите, а смањивати камате на кредите. Нико коме добро иде не труди се да нешто промијени. Банкама већ годинама иде добро, добит се мјери стотинама милиона KМ сваке године, те оне немају мотивацију да смањују камате“, нагласио је Ђого.

Према његовим ријечима, агенције за банкарство РС и ФБиХ су покушале нешто да ураде како би се ситуација промијенила.

„Чини се, ипак, да се више стало на пријетњама него што се нешто конкретно урадило, што не значи да наредних година оне неће бити активније. Агенције за банкарство имају мандат да регулишу стање. Виђели смо ситуацију када је дошло до наглог скока каматних стопа, обје агенције су координисано „плафонирале“ раст каматних стопа тада, чини ми се да није могло прећи три одсто. Ситуација је сада слична као код пада цијена нафтних деривата, а наши дистрибутери мјесецима послије држе више цијене. Сада се тако нешто ради и у банкарству. Kао што су инспектори контролисали тада марже на нафту, тако и сада инспектори агенција за банкарство могу провјеравати да ли се банке свих правила придржавају“, закључио је Ђого.