Узео наставникову слику па направио лажни профил
У једној бањалучкој основној школи ученик из виших разреда направио је лажни Инстаграм профил једног од наставника ове школе.
Како је потврђено Независним, ученик је „скинуо слику“ наставника са званичне странице школе, а овим чином непријатно су изненађени и управа школе, али и сами родитељи осталих ђака.
Директор школе, чије је име познато редакцији, појаснио је да је сам наставник чији је профил направљен препознао да се ради о лажном профилу, те то пријавио управи школе.
„Ми смо обавијестили и Министарство унутрашњих послова Републике Српске, пронађен је ђак који је то урадио, те је родитељ позван на разговор, а из МУП-а су јавили да нема никаквог прекршаја јер са самог профила ништа није објављено“, истиче директор ове школе.
Како је рекао, срећа па су открили на вријеме да се ради о лажном профилу њиховог радника.
„Не смијем ни да помислим шта би се десило да су послате неке експлицитне поруке, не пере те више ни Врбас“, каже директор ове школе.
Како је рекао, у посљедње вријеме међу основцима су завладали су разни ТикТок изазови, па су телефони у школама забрањени и на родитељима је велика обавеза да прате шта је то што дјеца гледају и прате на друштвеним мрежама.
Један од родитеља чије дијете иде у ову школу казао је да су јуче имали родитељски састанак, гдје су им скренули пажњу на ствари које се дешавају.
„Речено нам да се поведе рачуна колико дјеца бораве на интернету, да им се ограничи садржај, јер поред овог случаја гдје су ђаци у стању да праве лажне профиле наставника, поставља се питање шта је то што ученици могу све да ураде“, казао је овај забринути родитељ.
Како је рекао, међу основцима круже разни ТикТок изазови, који су опасни и гдје се дјеца могу повриједити.
„Међу ученицима владају разни изазови, а посљедњи од њих је да се такмиче ко ће дуже држати петарду у устима, ушима, рукама“, казао је овај родитељ.
Након оваквих и сличних догађаја поставља се питање гдје је граница, ако знамо да је недавно неколико ђака на подручју Бањалуке и Лакташа повријеђено у извођењу „Супермен изазова“ на ТикТоку.
Владимир Васић, социолог, казао је у разговору за „Независне новине“ да овакве ствари можемо очекивати да ће нам се дешавати све док се не почнемо бавити дјецом на прави начин.
„Ми имамо осјећај да се превише бавимо неким лекцијама из неких предмета, а не бавимо се васпитањем дјеце у дигиталном васпитању, шта је дозвољено, шта није, мислим да је то посљедица једне пандемијске пошасти која нас је задесила, а то је криза ауторитета у савременом друштву“, казао је Васић.
Како је рекао, свако хоће да злоупотребљава слободу.
„Мислим да данас дјеци недостаје одговорности и обавеза, те на такав начин покушавају да исмијавају наставнике или професоре. А посебно ако узмемо чињеницу да су наставници и професори раније била занимања која су имала високо поштовање, а сада ово што имамо, изругавање и исмијавање према њима, само је приказивање система вриједности у којем сада живимо“, истиче Васић.
Како је појаснио, у случају да се десило да је са тог профила послата било каква порука непримјереног садржаја према ученицима ове школе, тај професор, наставник, нашао би се на стубу срама.