Чај с’ осмјехом

Конобар мора увијек да буде љубазан, а гост?

У скорије вријеме угоститељи у нашем граду почели су да прате савремене трендове пружања услуга, и гостима нуде разне погодности и обезбјеђују завидан комфор у својим објектима (хотели, ресторани, кафе барови). У жељи да и у марекетиншком смислу привуку што више пажње и придобију пажњу гостију, користе и неке маркетиншке трикове као што је његовање и грађење односа, не само особља према гостима, него и обрнуто. Занимљив је примјер у једном нашем реномираном хотелу, гдје цијена чаја, зависи од љубазности госта приликом наруџбе, нељубазно наручен чај ћете платити 2 КМ, чај уз поздрав 1,5 КМ, док ће вас чај који наручите љубазно уз осмијех коштати 1 КМ. Занимљиво, зар не? Спровели смо и анкету међу грађанима о овој теми, и ево шта су неки од њих рекли.

„Мислим да овакав начин „дисциплиновања“ гостију и није баш прилагођен нашем менталитету, ми са овог поднебља смо природно љубазни и сусретљиви, овај приступ би више резултата имао на западу“

„Симпатична идеја, која ће госту оставити простора за размишљање, како се до сада обраћао особљу, и можда измамити по који осмијех са обе стране, а уједно оставити и коју марку више у џепу“

„Мислим да ни нижа цијена неће упристојити госта, а сматрам да се треба лијепо понашати без обзира на цијену коју ћете платити, јер су угоститељски радници људи достојни поштовања“

„Идеја није лоша, свако од нас треба да покаже поштовање према конобарима, и они су људи, тај однос свакако треба бити двосмјеран, како конобар треба бити љубазан према госту, тако и гост треба узвратити“

„То је нешто што је у потпуности у супротности са балканским менталитетом, и мислим да је немогуће примијенити у пракси, дискриминише госте коју су не својом грешком необразовани (углавном старији), и то необразовање им се наплаћује, иако за њега нису сами криви“

РРКВ