Да ли је забрана пушења неминовна и у Републици Српској

У затвореним објектима у ФБиХ од данас је забрањено пушење, а према ријечима струке, али и угоститеља исти сценарио неминован је и у Републици Српској имајући у виду да је таква пракса већ одавно заживјела у региону и Европи.

Правилник о забрани пушења у свим затвореним објектима у ФБиХ ступио је на снагу 13. јуна ове године, али је остављено пола године простора угоститељима да би се прилагодили тим прописима.

Национални координатор за контролу дувана у РС љекар Дарко Марковић рекао је да је овај потез у ФБиХ за сваку похвалу, те изразио наду да ће ускоро ово питање поново бити на дневном реду и у Српској.

,, Доказано је да је пушење фактор ризика за оштећење људског здравља и не постоји ниједна ћелија у људском организму која није нападнута усљед пушачке активности. Дим цигарете у себи садржи скоро 70 канцерогених једињења која су штетна како за самог пушача тако и за све људе у његовом окружењу који удишу тај дим. Забрана пушења у затвореним просторима је у ствари заштита од пасивног пушења“ – упозорио је Марковић.

Подсјећа да је овај проблем препознала и Свјетска здравствена организација (СЗО) због чега је широм свијета уведена забрана пушења у затвореном. Закон о забрани пушења у затвореном написан је и у Српској, али и даље чами у некој фиоци.

,,И ми смо написали идентичан закон као тај у ФБиХ, али још се чека на усвајање. Написан је, треба да прође кроз институције да буде усвојен. Гдје је запело и гдје стоји, не знам. Био сам члан радне групе која је писала закон, а гдје сад стоји заиста не знам. Вјерујем да ће овај потез у ФБиХ убрзати процедуре и код нас. Подразумијева се да простори за пушаче и непушаче буду заиста физички одвојени, једино тако забрана има смисла. Заправо, овим прописима не брани се пушачима да пуше, већ само да не пуше у просторијама гдје бораве непушачи“ – рекао је Марковић.

Он је увјерен да због ових прописа ни у ком случају не би били оштећени угоститељи, који највише стрепе од увођења ове забране.

,, У Српској је 70 одсто непушача и 30 одсто пушача, дакле далеко је већи број потенцијалних гостију угоститељских објеката који су непушачи и који би чешће долазили у те објекте уколико не би били константно изложени дуванском диму. Са друге стране, ко хоће да пуши, јер знате, то је болест зависности и не могу пушачи лако ни да престану, имаће простор намијењен за то“ – појашњава Марковић.

Судећи према првим реакцијама на потез ФБиХ, угоститељи у Српској, који су раније били највећи противници ове забране, спустили су лопту. Вјерују да се уз адекватно вријеме за прилагођавање исти прописи, након усвајања, могу примијенити и у РС.

– Мишљења су подијељена, међутим, свуда у свијету је пушење забрањено у затвореним просторијама, тако да је неминовно да иста одлука прије или касније буде донесена и код нас. То што је у ФБиХ остављено шест мјесеци угоститељима да се прилагоде је коректан потез и надамо се да ће, када се ова прича поново поведе код нас, бити урађено по истом принципу. Неопходан је тај прелазни период и реално би било да законски прописи буду усвојени на прољеће, а да нам се током љета остави вријеме за прилагођавање и нас угоститеља и гостију који су пушачи – казао је замјеник предсједника и члан Управног одбора Удружења послодаваца угоститељства и туризма РС „Хорека“ Горан Куртиновић.

Увјерен је да ако свуда у свијету угоститељи раде уз примјену ових прописа, нема разлога да не функционишу и у Српској.

– Шест мјесеци је сасвим довољно да се прилагоде и угоститељи и гости и да радимо без проблема. Важно је да не буде само да се данас усвоје прописи, а већ од сутра примјена и кажњавање. Треба нам само мало времена да се прилагодимо – закључио је Куртиновић.

Казне

Дарко Марковић сматра да је веома важно да постоји казнена политика која се примјењује.

– Можда ћете платити казну једном, други пут, али сигурно вам неће пасти на памет да се и трећи пут не придржавате прописа – рекао је Марковић.

За оне који прекрше закон у ФБиХ предвиђене су казне које се крећу од 2.000 до 5.000 КМ за правна лица, од 300 до 1.000 КМ за одговорна лица, те од 500 до 1.500 КМ за власнике и кориснике простора гдје је пушење забрањено. Казна за физичка лица је 100 марака.