Доза занимљивости: Све што ни(сте) знали о ракији

ШТА ЈЕ РАKИЈА?

Можда једино пиће на свијету у којем је садржана душа једног народа. Пиће које је више од пића. То је наш начин да искажемо емоције, с њом се радујемо, с њом тугујемо. Она је ту за посебне тренутке, али и хитне случајеве. На прву помало љута, а заправо грије душу. Неприкосновена краљица међу свим пићима – ракија!

Ракија је пиће које на Балкану представља посебан напитак, од велике важности када су у питању живот, здравље, па и смрт. Зато је пијење ракије прешло у одређен вид ритуала сходно тренутку. С њом славимо рођење, нове успјехе, користимо када нас нешто мучи или боли због њеног љековитог дејства, али је пијемо и када туга обузме наше срце због губитка драге особе.

Најпознатије пиће на Балкану, које можете пронаћи на свим јеловницима, полицама супермаркета, али и у сваком дому.

KАKО НАСТАЈЕ РАKИЈА?
Све почиње бирањем и припремом сировине тј. воћа, које улази у фазе уситњавања и пасирања. Након чега се приступа процесу ферментације, а то је процес трансформације шећера, активношћу квасаца, у алкохоле и угљен-диоксид. Алкохолна ферментација се одвија у 3 фазе и то: почетак врења, главно врење и тихо врење.

Након ферментације, наступа процес дестилације или народски речено, печење ракије. Након довођења на коначну алкохолну јачину, долази се до завршне фазе, а то је када ракија треба да одстоји. Ту разликујемо одлежавање и оплемењивање. Ако стоји у дрвеним бурадима, онда се каже да одлежава, а ако је у стаклу или иноxу, онда је оплемењивање.

Након оцјене и контроле стручних лица, посљедња и омиљена фаза је дегустација и уживање у направљеном.

Неке од најпознатијих и најучесталијих ракија на нашем подручју су: шљивовица, виљамовка, кајсијевача, дуњевача, јабуковача и слично.

KАKО СЕ ПИЈЕ РАKИЈА?
Невезано у ком дијелу свијета се налазите и пијете ракију, постоје одређена неписана правила како се она пије. Уколико желите да у потпуности испоштујете ритуал пијења ракија, држите се ових основних смјерница:

KОНТАKТ ОЧИМА
При наздрављају много је важно да успоставите контакт очима са особом са којом држите здравицу. Гледање у очи док наздрављате је врло једноставан корак, а означава велико поштовање према особи са којом наздрављате.

НЕ ПИЈТЕ НА ЕKС
Ракија није пиће попут текиле и сличних који се испијају одједном. Да би доживљај пијења ракије био потпун, савјетује се да се пије у неколико гутљаја и полако како би се уживало у њеном богатом укусу.

ПОРИЈЕKЛО РАKИЈЕ И ЗАНИМЉИВОСТ О РАKИЈИ KОЈУ СТЕ МОЖДА ЗНАЛИ, ИЛИ ИПАK НЕ?
Не зна се тачно када се почело са производњом ракије, али се зна да је она постојала за вријеме цара Душана.

II Душанов законик из 1354. године, у параграфу 166, предвиђа казне против злоупотребе алкохола, без ближег дефинисања:

„Пијаница откуда иде и изазива кога, или посече, или окрвави, а не досмрти, таковому пијаници, да му се око извади и рука отсече. Аколи пијан задере, или капу кому скине, или другу срамоту учини, а не окрвави, да га бију, да се удари штаповима сто пута, и да се вргне у тамницу, а потом да се изведе из тамнице, и да се опет бије и пусти.“
Производња ракије је настављена и за вријеме вишевјековне турске владавине, што се закључује по податку, да су Турци сакупљали таксе на дестилационе апарате (казане) у износу од 12 аспри.

Производње и потрошња ракије од друге половине 16. вијека осјетно расте, јер се тада отпочело са отварањем кафана.

Наглим развојем воћарства дошло је и до другог повећања производње ракије. Производња је била примитивна, али масовна, тако да је ракија постала пољопривредни производ, а међу главним центрима за производњу су били: Ужице, Тузла, Сарајево, Фоча, Зворник и други, одакле су се ракије разносиле у друге крајеве све до увођења жељезничког саобраћаја у нашим крајевима, 1886. године.

РАKИЈА KАО ЛИЈЕK
Ракија у народу познатија као лијек за скоро све, служила је нашим мама и бакама као прва помоћ у кући за било какву врсту тегове, болести, бола и слично. Преношењем с кољена на кољено, ракија је постала ритуал у кућном лијечењу, а списак тегоба које брзо и лако рјешава се само ширио.

Од стављања облога од ракије при високим тјелесним темпреатурама и/или стављање облога при зубобољи до пијењем мале количине ракије при проблемима са варењем.

Тајна моћ овог природног оружја против многих болести највише се огледа када су у питању болови у желуцу, затим када наступи прехлада или грипа убија све вирусе и бактерије. Препоручује се и код дезинфекције рана, али у вањској примјени.

Многи дан започињу чашицом ракије како би превентивно отклонили проблеме са здрављем. Kод његе уста, кажу да је пожељно промућкати уста ракијом како би се отклониле све бактерије. Сигурно се сви сјећамо како су нам маме и баке стављале облоге од ракија када бисмо имали грозницу или упалу грла, то се и данас наставило примјењивати. Шљивовица вам може помоћи при боловима у стомаку уколико сте појели нешто масно или слабијег квалитета. Ако осјетите бол у леђима, масажа са траварицом би могла бити ваша прва помоћ.

Бијели лук, маслиново уље, мед, ракија су само неки од природних лијекова који се користе у скоро сваком домаћинству већ генерацијама уназад. Било да причамо о превентивној употреби ракије као лијека или када већ наступи бол, важно је да нагласимо да конзумација треба да буде у малим, скоро незнатним количинама. Зато, пажљиво и одговорно конзумирајте и ово, али и свако друго алкохолно пиће.

извор: интернет