ХВАЛА ЛЕТОНЦИМА Србија на Мађарску у осмини финала, лакши пут до завршнице ЕП!

Кошаркаши Летоније побједили су домаћина Турску са 89:79 (24:22, 23:16, 22:25, 20:16) у последњем, 5. колу Д групе на Евробаскету и тако омогућили Србији да остане прва на табели, и да у осмини финала (недеља, 14.15) игра са Мађарском.

Расплет какав су „орлови“ прижељкивали… Вечерња борба добила је епилог по мери, Летонци су играли и за себе и за Србију.

И они су хтели да избегну Шпанију, на коју би ишли као четврти на табели, па су тријумфом дошли до другог места и дуела у осмини финала са Црном Гором, трећепласираном из Ц групе, док ће домаћин Турска на силну „црвену фурију“.

То значи и да ће се Србија борити са Мађарском за четвртфинале, док ће Руси на Хрватску, а сва четири меча су у недељу. Наша утакмица, према првим информацијама, од 14.15 по средњеевропском времену.

Уједно, „орлови“ су се домогли лакшег пута до завршнице ЕП. У потенцијалном четвртфиналу би ишли највероватније на Финску или Италију, а потом у полуфиналу на Литванију или Хрватску, али корак по корак… Као и до сада, па ни медаља неће бити далеко.

Летонци су показали огроман квалитет, уз осцилације, али су били довољно добри да сломе отпор домаћина коме ни хук са трибина није помогао.

И на овом мечу свемоћни Кристапс Порзингис имао је адекватну помоћ у ветерану Јанису Блумсу, који је погађао тројке када је било најпотребније. НБА звезда је закуцавала у свом стилу и доминирала рекетом, док је Блумс сваком тројком одбијао налет Турака и није им дозвољавао да ухвате резултатски прикључак.

Они су играли на крилима Махмутоглуа и Чедија Османа, али то није сметало Летонцима да контролишу резултат, па им је највећа предност била плус 14 (68:54) у трећој четвртини.

Ипак, није могло без драме у финишу… На 10 разлике су Летонци могли да решење питање победника, али су прокоцкали два напада пре него што су пред последњи минут успели да ставе тачку и дођу до веома битне победе и за Србију.