Кошаркашки хероји Србије освојили бронзу

Кошаркашка репрезентација Србије освојила је бронзану медаљу на Олимпијским играма у Паризу. Изабраници Светислава Пешића у данас су у јутарњем термину поразили Њемачку, шампиона свијета, резултатом 93:83. У историју олимпијског турнира уписао се и Никола Јокић, који је постао тек четврти играч у историји овог турнира који је на једној утакмици забиљежио трипл-дабл.

Послије пораза у полуфиналу против САД, ,,Орлови” су својим навијачима приредили још једну изузетну кошаркашку представу и реванширали се тиму Гордона Херберта за пораз у финалу Мундобаскета у Манили у септембру 2023. године.

Србија је тако дошла до друге олимпијске медаље у мушкој кошарци откад се такмичи на Играма под тим именом. У Рију осам година раније селекција Александра Ђорђевића дошла је до сребрне медаље.

Такође, ово је прва бронзана медаља за Србију откад наступа под тим називом. Најбољи српски кошаркаши претходно су имали четири сребрне медаље – двије са Мундобакета, једну са Евробаскета и споменуто друго место из Рија.

Србија практично од старта имала предност и показивала да је бољи ривал. До краја периода „Орлови“ су дошли до, испоставиће се, кључне предности од девет поена. У другој четвртини Пешићев састав долази и до +14, али долази до пада у финишу полувремена. Ипак, одбрана је спречила да се вођство Србије истопи више од +8. Фантастичним залагањем свих и сјајном одбранм Алексе Аврамовића Србија одлази на мирну паузу.

Трећа четвртина донела је сјајну серију Србије 10:0 и вођство од 19 поена разлике после тројке Огњена Добрића. Међутим, Хербертов тим враћа се колико-толико у игру, пријети до пет минута до краја утакмице, али не успева да зада послиједњи ударац. Тачније, Србија одржава висок темпо игре, а велику улогу поново је одиграо сваки кошаркаш којем је Пешић указао прилику и пружио му прилику.

Србија на крају може да се подичи тиме да је у полуфиналу и мечу за медаљу играла на изузетно високом нивоу и да се нада да ће у неком наредном дуелу имати прилику да се Американцима реваншира за пораз у драматичној завршници полуфиналног „инстант-класика“, у којем је такозвани ,,ДРИМ ТИМ“, успио само уз помоћ судија да савлада наше кошаркаше.