Лука Модрић освојио „Златну лопту“

Након награда за најбољег играча у избору УЕФА и ФИФА, Лука Модрић је заокружио сјајну 2018. освајањем „Златне лопте“ Франс фудбала.  После 10 година – човек освојио Златну лопту! Велики дан у каријери хрватског репрезентативца који је урадио оно што никада нису успели ни Меси и Роналдо. . .  Меси и Роналдо за Мбапеа, бламови на сцени у Паризу! Гала церемонија у „Гран Палеу“ била је прилично непријатна, а томе су допринели и фудбалери који су обележили претходну деценију, али којима је било испод части да дођу. Водитељ програма тражио од најбоље фудбалерке света да „тверкује“!

Модрић је ове године освојио Лигу шампиона са Реалом, а са Хрватском играо финале Светског првенства где је проглашен за најбољег играча турнира.

Хрват је окончаио десетогодишњу доминацију Кристијана Роналда и Лионела Месија у избору за „Златну лопту“.

Занимљиво је да је Модрић освојио Златну лопту са скоро дупло више поена од главног конкурента Роналда.

Као што је било и на списку који је процурео у јавност три сата пре званичног проглашења, Модрић је иза себе оставио Кристијана Роналда и Антоана Гризмана, четврти је био Килијан Мбапе, а тек пети је петоструки освајач Меси.

Следе Мохамед Слах, Рафаел Варан, Еден Азар, Кевин де Брујне и Хари Кејн у првих десет. Иза њих су Нголо Канте, Нејмар да Силва, Луис Суарес, Тибо Куртоа те Пол Погба на 15. месту.

Словенац Јан Облак и Хрват Марио Манџукић поделили су 25. позицију у гласању, док је Иван Ракитић био на деоби 19. места са Робертом Фирмином и Серхиом Рамосем.

Килијан Мбапе је први добитник новоустановљене награде „Копа“ за најбољег младог играча старости до 21 године. Најбоља фудбалерка је 23-годишња Норвежанка Ада Хегерберг.

Десетогодишњој светској доминацији Лионела Месија и Кристијана Роналда дефинитивно је дошао крај.

Није мало оних које је овај двојац за све ове године успео да убеди у своје „ванземаљско порекло“. Па ако је тако онда да констатујемо: најпрестижнију индивидуалну награду коначно је освојио – човек!

Хрватски ас Лука Модрић вечерас је поносно подигао и Златну лопту Франс Фудбала, чиме је комплетирао јединствено достигнуће у историји ове игре. Наиме, до сада се 14 пута у прошлости догодило да је један играч добио награду за најбољег играча света у избору ФИФА и француског магазина. У још пет случајева догодило се да је један играч осим те две добио и награду за најбољег играча УЕФА, која је уведена 2011. године.

Међутим, никада у историји фудбала није се догодило да један фудбалер добије три награде за најбољег фудбалера света (Франс Фудбал, ФИФА и УЕФА) и Златну лопту за најбољег играча Светског првенства.

Такође, Лука Модрић је и актуелни освајач награде за најбољег играча Светског клупског првенства, али она датира из 2017. године. Тако је ас Реала и репрезентације Хрватске од вечерас власник чак пет награда намењених најбољем фудбалеру на свету, што је такође јединствен случај у историји.

Главни конкуренти Луки Модрићу за најцењенију фудбалску награду били су Кристијано Роналдо (није се ни појавио вечерас на церемонији у Паризу) и Антоан Гризман, међутим, ни њих двојица нису имали шансе у конкуренцији Хрвата, који је покорио фудбалски свет и напокон скинуо стигму с тврдње да најбољи на свету треба да буде онај који постиже највише голова, онај који с лоптом може да предрибла највише фудбалера или онај који је највећи маркетиншки бренд.

Поред Модрића, место на подијуму нашао је и Килијан Мбапе којем је припала новоустројена Копанаграда, која се од ове године додељује најбољем младом фудбалеру. Ада Хегерберг је прва жена која је добила Златну лопту Франс Фудбала.

Популарни француски фудбалски часопис први је почео да додељује награду за најбољег фудбалера света. Далеке 1956. најбољим је проглашен Стенли Метјус из Блекпула (данашњи енглески трећелигаш), а испред два Реаловца Алфреда Ди Стефана и Рајмона Копе.

С друге стране, ФИФА је своју награду за најбољег играча света почела да додељује тек 1991. године, чак 35 година касније. Од те 1991. до 2009. паралелно су се додељивале две награде, да би се 2010. ујединиле у једну, те се ФИФА Златна лопта додељивала све до 2015. Од 2016. поново се одржавају две одвојене церемоније и од тада се ломе копља око тога која је награда престижнија. На страни Златне лопте је традиција, а на страни ФИФА награде „званичност“.

Ипак, од тада ФИФА и Франс Фудбал имали су заједничке победнике. После Роналдиња, Фабија Канавара иКаке, уследила је доминација Лионела Месија и Кристијана Роналда, који су у последњих 10 година доминирали светским фудбалом и освојили свако по пет награда за најбољег играча света и по избору ФИФА и по избору француског магазина.

Лука Модрић је уједно и први фудбалер са простора бивше СФРЈ којем је припало највеће фудбалско признање. У прошлости су са ових простора близу награде били Давор шукер (други, 1998) Предраг Мијатовић(други, 1997) Дарко Панчев и Дејан Савићевић (поделили друго место с Матеусом, 1991) и Драган Џајић(трећи, 1968).

Свака част, Лука.

Фотка није била лажна: Лука Модрић проглашен је за најбољег фудбалера света и у избору магазина „Франце Фоотбалл“!

Ветеран из Задра обележио је 2018. освајањем Лиге шампиона трећи пут узастопно са Реал Мадридом, а потом и пласманом репрезентације Хрватске у финале Светског првенства у Русији, у којој је проглашен за најбољег играча турнира.

У међувремену, у свом избору за најбобољег на планети – „Тхе Бест“ – и ФИФА је изабрала 33-годишњег аса Реала за најбољег међу најбољима.

Овог понедељка увече у „Гран Палеу“ у Паризу, Модрић је својеврсном „триплетом“ озваничио крај деценије у којој су за најбоље фудбалере бирани само и искључиво Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

Њих двојица, као и сви остали живи освајачи „Златне лопте“ од 1956. до данас, гласали су у избору за најбољег младог фудбалер света, односно играча млађег од 21 године и, очекивано, дали глас француском „вундеркинду“ Килијану Мбапеу.

Овом 19-годишњаку који је постигао и гол у финалу ФИФА светског првенства у Москви, у ком је Француска савладала Модрићеву Хрватску резултатом 4:2, припала је награда „Копа трофеј“ – названа по легендарном француском фудбалеру Рајмону Копи.

Увређени Роналдо и Меси, који су на равне части поделили „Баллон д’Ор“ трофеје у претходних десет година, одлучили су да уопште не дођу на гала представу у престоници Париза, у којој од 2007. и проглашења Каке за најбољег нико други није вратио кући најпрестижнију индивидуалну награду у свету фудбала.

У гордости и егоизму нешто више се „истакао“ португалски ас, који је игнорисао и ФИФА церемонију у Монте Карлу, на којој је за најбољег проглашен његов дугогодишњи саиграч из Реала. Да све буде горе, Роналдо је у избору у ком су гласали спортски новинари из целе Европе заузео друго место, испред Антоана Гризмана, и према протоколу требало је вечерас да се појави на сцени на којој је бриљирао бивши француски фудбалер Давид Жинола.

Његови коментари нису се допали многима, баш као ни идеја организатора да иначе уштогљено вече „разгале“ увођењем ди-џеја Мартина Солвега на сцену – уз чије су комерцијалне хоусе обраде „морали“ да играју сви, па и Мбапе.

Он је прво љубазно и стрпљиво делио аутограме на црвеном тепиху, а потом (иако му није било пријатно) колико-толико одрадио оно што је затражено и „изђускао“ пар секунди…

Међутим. како прокоментарисати захтев који су водитељи вечери упутили првој жени која је добила „Баллон д’Ор“, пуне 63 године од промоције сера Стенлија Метјуза за најбољег? Норвешка фудбалера Ада Хегерберг, која је са Олимпиком из Лиона освојила УЕФА лигу шампиона ове сезоне, изабрана је за играчицу године…

Када се одевена у свечану хаљину златних нијанси појавила на сцени и некако подигла тежак позлаћени трофеј, поручујући публици да је најважније веровати у себе, водитељи су је питали да ли би мало „тверковала“ (!?) уз Солвегове битове.

Наравно, одбила је пристојно колико је могла у том тренутку и отишла у „бекстејџ“ у ком се налазило много познатих људи из света фудбала, али не и Меси и Роналдо.

Иначе, „тверк“ је изазовни, еротски плес, у ком се наглашава покрет задњицом, док остатак тела „мирује“. Популаран је у р’н’б и хип-хоп музици, али питање да ли је прикладан за церемонију проглашења најбоље фудбалерке на планети…

Модрић је у Париз допутовао са супругом Вањом Боснић, са којом се после четири године забављања венчао 2010, исте године када је на свет дошао њихов најстарији син, Ивано. Потом, овај пар који се ретко појављује у јавности, добио је и две кћеркице – Ему и Софију. Вања је, иначе, отворено агитовала летос за прелазак свог супруга из Реала у Интер – што се на крају није догодило.

Иако „Франце Фоотбалл“ не бира голмана године, пласман белгијског чувара мреже Тиба Куртое на 14. место коначне листе може се донекле сматрати и „победом“ у конкуренцији у којој су се нашли још Алисон Бекер из Бразила, Јан Облак из Словеније и Уго Лорис из Француске. Ако је овај закључак релевантан, онда је Реал Мадрид ове године имао најбољег голмана (Куртоа, 14. место), најбољег дефанзивца (Рафаел Варан, 7. место), најбољег нападача (Роналдо, 2. место) и најбољег везисту и фудбалера света (Модрић, 1. место).

Хмммм, Роналдо?

Занимљива је била и изјава Гризмана, који се на црвеном тепиху појавио расположен, свестан да је завршио на трећем месту иза тандема градског ривала. Он је на питање о томе да ли жали што му није припала престижна награда одговорио речима: Ко би мењао титулу првака света за „Златну лопту“?

1. Лука Модрић 753 бода
2. Кристијано Роналдо 476
3. Антоан Гризман 414
4. Килијан Мбапе 347
5. Лионел Меси 280
6. Мохамед Салах 188
7. Рафаел Варан 121
8. Еден Азар 119
9. Кевин Де Брујне 29
10. Хари Кејн 25
11. Енголо Канте 24
12. Нејмар 19
13. Луис Суарез
14. Тибо Куртоа 12
15. Пол Погба 9
16. Серхио Агуеро 7
17. Гарет Бејл 6
Карим Бензема
18. Роберто Фирмино 4
Иван Ракитић
Серхио Рамос
19. Единсон Кавани 3
Садио Мане
Марсело
20. Алисон 2
Марио Манџукић
Јан Облак
21. Дијего Годин 1
22. Иско 0
Уго Лорис