Darko Momić: Naslov govori više od hiljadu riječi

Političari se spremaju za kolektivni godišnji, a mi ćemo u narednim redovima da donesemo preporuke šta bi mogli da pročitaju dok budu leškarili na egzotičnim destinacijama.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik mogao bi ovog ljeta da pročita Kafkin „Proces“. Iako ovo djelo naslovom sugeriše na sudski proces u stvari je riječ o Kafkinoj pobuni protiv sistema i birokratije. Sud se kroz cijelo Kafkino djelo proteže kao nevidljiva, (čitaj neustavna i antidejtonska) instanca koja je na kraju osudila pojedinca, a da on uopšte ne zna šta mu se stavlja na teret. Zato je poređenje sa odnosom Dodika i Suda BiH sasvim umjesno, a sličnost leži i u tome što većinu likova u romanu čine razni službenici, što bankarski, što sudski ili policijski. Pored toga, Dodik bi mogao da pročita i Markesov roman „Jesen patrijarha“ koji govori o diktatoru na zalasku karijere kome svi okreću leđa.

Premijerka RS Željka Cvijanović mogla bi da pročita roman Marsela Prusta „U traganju za izgubljenim vremenom“. Ako se pitate zašto, pa kako se možete pitati zašto?! Naslov govori više od hiljadu riječi!

Lider NDP-a Dragan Čavić viđen je kako pakuje torbe za godišnji odmor, a među literaturom koju će čitati u vrelim avgustovskim danima nalaze se i Markesovo neprevaziđeno djelo „Sto godina samoće“ ili popularni roman Danijela Defoa „Robinzon Kruso“ o brodolomniku koji je na pustom ostrvu sam proveo 27 godina! Dobro, bio je s Robinzonom i jedan domorodac koga je nazvao Petko, ali toliko je otprilike Čaviću ostalo stranačkih kolega od podugačkog niza onih koji su se zahvaljujući njemu dočepali funkcija.

Bivši lider SDS-a Mladen Bosić mogao bi da pročita Pekićeve „Godine koje su pojeli skakavci“, dok će njegov nasljednik na čelu SDS-a Vukota Govedarica vjerovatno da obnovi gradivo i uzme pod ruku „Početak bune protiv dahija“.

U skladu sa uzaludnom borbom protiv kriminala i korupcije koju vodi, ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić na ljetovanje bi mogao da ponese, po ocjeni autora i čitalaca, najbolju knjigu svih vremena. Riječ je Servantesovom „Don Kihotu“, vitezu zanesenjaku koji se bori protiv vjetrenjača, jer Mektićeva borba najviše liči na to. Što naravno ne znači da on liči na viteza.

Ministru trgovine i turizma RS Predragu Gluhakoviću ne bi bilo loše da proširi vokabular tako što će se uhvatiti ruskih klasika i pročitati neko djelo velikog Dostojevskog, recimo „Idiot“.

Gradonačelniku Banjaluke Igoru Radojičiću mještani pojedinih prigradskih naselja poslali su posljednji roman norveškog pisca Ju Nesbea o avanturama detektiva Harija Hulea pod nazivom „Žeđ“. Valjda im se svidio naslov, šta li?!

Lider SDA Bakir Izetbegović, kao i svake godine i ovo ljeto će obnoviti literaturu i ponovo pročitati očevo kapitalno djelo „Islamska deklaracija“. Isto tako, šef HDZ-a Dragan Čović ispod jastuka će ponovo izvaditi Krležin roman „Hrvatski bog Mars“, jer svakako spava na njemu i sanja da će se pretvoriti u naslov.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija, ako nije do sada, sigurno će pročitati roman francuskog pisca Andre Žida „Kovači lažnog novca“. Okosnica romana je da glavni likovi dočaravaju svijet u kojem je sve manje stvarnosti, a sve više sujete i laži. Dobro, Tegeltija će ga pročitati samo zbog naslova!

Narodni poslanici bi mogli da pročitaju bar poneki strip, jer ih skupštinski materijali ne zanimaju, a ministrima ne bi bilo loše da nađu nekakav „Bukvar ekonomije“ i bar površno se upute u svoj posao. Parlamentarcima na nivou BiH najpametnije je da ne čitaju ništa da se ne bi navukli na čitanje, dok srpski kadrovi u Savjetu ministara BiH odmor mogu da iskoriste da pročitaju putne naloge i vide koje još svjetske destinacije nisu posjetili o budžetskom trošku.

A ti, što bi rekao Dakić, narode atinski, čitaj bar malo između redova, pogotovo kad čitaš šta su rekli, čuj mene slagali, oni što će avgust provesti na moru o tvom trošku.