Привреда Српске у убрзаном паду; Дефицит скоро двије милијарде КМ

Привреда у Републици Српској и даље наставља да пада, те је спољнотрговински дефицит у 10 мјесеци ове године износио 1,93 милијарде KМ.

Ово се види у званичним подацима Привредне коморе Републике Српске, у документу “Привредна кретања”.

“Индустријска производња, у периоду јануар-октобар 2024. године, смањена је за 5,6% у односу на упоредни период 2023. године. Посматрано по подручјима ђелатности, подручје вађење руде и камена биљежи пад производње од 11,1%. Пад производње у подручју прерађивачка индустрија износи 4,7%, док је у подручју производња и снабдијевање електричном енергијом, гасом, паром и климатизација производња мања за 6,4%. Број запослених у индустрији за десет мјесеци 2024. године, у односу на број запослених у истом периоду 2023. године, смањен је за 4,8%. У подручјима вађење руда и камена број запослених је већи за 0,5%, а у подручју производња и снабдијевање електричном енергијом, гасом, паром и климатизација раст запослености износи 1%. Прерађивачка индустрија биљежи пад броја запослених за 6,2%”, пише у овом документу.

Додаје се да је укупан обим робне размјене Републике Српске са иностранством у периоду јануар-октобар 2024. године износио 10,27 милијарди KМ.

“Остварен је извоз у вриједности од 4,17 милијарди KМ, што је у односу на извоз у истом периоду 2023. године мање за 186,45 милиона KМ, односно мањи је за 4,3%. Увоз је износио 6,1 милијарду KМ и повећан је за 270,69 милиона KМ, односно већи је за 4,6%. Спољнотрговински дефицит износи 1,93 милијарде KМ. У поређењу с претходном годином дошло је до повећања дефицита за 457,14 милиона KМ, односно дефицит је већи за 31%. Покривеност увоза извозом износи 68,4%, док је у истом периоду 2023. године износила 74,7%, односно мања је за 6,3 процентна поена”, наводи се у подацима Привредне коморе РС.

Даље пише да је Пореска управа Републике Српске за десет мјесеци ове године на рачун јавних прихода РС прикупила 3,352 милијарде марака, што је за око 392 милиона KМ или 13 одсто више у односу на исти период претходне године, односно за 787,3 милиона KМ или 31 одсто више него у првих 10 мјесеци 2022. године.

“Повећање наплате у овој години настављено је у свим групама јавних прихода. Наплата доприноса већа је за 12%, а директних пореза за 23%, док је наплата осталих јавних прихода повећана за 4%. Просјечан број незапослених, у периоду јануар-октобар 2024. године, износио је 56.795 лица, што је у односу на просјечан број незапослених у упоредном периоду 2023. године мање за 4.703 лица, односно мање за 7,6%”, истиче се у подацима Привредне коморе РС.

Економиста Миленко Станић сматра да су сви ови подаци забрињавајући.

“И поред тих елемената, имамо проценат раста БДП-а од 1,5 до 1,7 одсто. Ипак, тај раст није генерисан на базичним привредним гранама и резултат је повећања активности у услужном сектору, односно у трговини и туризму. Тај услужни дио економије троши углавном производе из увоза и то је проблем, те тај мали раст БДП-а није квалитетан раст који ће побољшати услове у економији. Забрињавајући је пад извоза и индустријске производње од почетка године. Основа није добра за идућу годину, јер је доста послова прекинуто у овој. Занављање послова и уговора унутар ЕУ ће ићи много теже него што је одржавање постојећих односа. Реална је процјена привредника да ће идућа година бити доста тежа. Промјене и преструктурисање производње иде доста споро, а и немамо озбиљних крупних предузећа која могу генерисати истраживање, развој и нове технологије. Реално је очекивати даље успоравање привредног раста и извоза, те даље повећање спољнотрговинског дефицита”, објаснио је Станић.

Подсјећамо, тренутно се воде преговори између синдиката и пословне заједнице о износу минималне плате за 2025. годину.

Она је почетком ове године скочила са 700 на 900 KМ, значи за 200 KМ или скоро 30 одсто.

Синдикат са једне стране тражи да он износи 1.050 KМ, док је мишљење пословне заједнице да се минимална плата у Српској, према свим економским параметрима, не би смјела повећавати.

Ако не дође до договора, Влада РС ће одлучити колико ће износити минимална плата за наредну годину.

На основу којих параметара би Влада Републике Српске требало да повећа минималну плату није познато.