Шта је систем „Пронађи ме“ који ће данас бити пуштен у рад у Српској
Систем хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица „Пронађи ме“ данас ће бити пуштен у рад у Републици Српској, а то ће, у случају нестанка малољетне особе, омогућити полицији да хитно, путем савремених средстава комуникације, обавијести јавност и у потрагу укључи ширу друштвену заједницу.
Из Министарства унутрашњих послова (МУП) РС јуче су најавили пуштање у рад овог система и додали да ће исти бити промовисан у Административном центру Владе у Бањалуци.
Декан бањалучког Факултета за безбједност и заштиту Слободан Жупљанин рекао је за „Глас Српске“ да је увођење овог система изузетно важан корак за Српску и њене грађане.
– То је систем који се показао веома успјешним у земљама које га већ имају. Било би најбоље да никада никоме не затреба, али у случају потребе увјерен сам да ће и онима који траже дијете и породици олакшати потрагу и омогућити проналазак нестале особе – истакао је Жупљанин.
Овим потезом, Српска је друга у региону, након Србије која ће имати овај систем.
Предсједник Центра за несталу и злостављану дјецу Србије из Новог Сада Игор Јурић изразио је захвалност Влади Српске и министру унутрашњих послова Синиши Карану на уложеним напорима да овај систем профункционише. Он је подсјетио да се систем не покреће за сваки пријављени нестанак дјетета.
– Када се испуне критеријуми за покретање система као грађанин ћете добити СМС поруку да је нестало дете. Медији ће имати обавезу да у првих шест часова нестанка на сваких пола сата дају обавести о нестанку детета, а до 48 часова на сваких сат времена. На аутопутевима ће бити обавештења да је дете нестало, на аутобуским и железничким станицама биће обавештавани путници о нестанку. У преводу то значи да ће грађани Републике Српске веома брзо добити информацију о нестанку – појаснио је Јурић.
Истакао је да би овакав систем требало да има цијели регион.
– Верујем да ће и остатак БиХ ускоро добити систем „Пронађи ме“. Ово је била храбра одлука руководства Републике Српске и ја сам поносан на све то. Србија и Српска имају готово идентичне критеријуме, ако је дете у животној опасности, ако је млађе од седам година, ако је дете жртва отмице. У Србији се покренуо два пута у години на измаку. Надам се да га ви у Српској нећете никада покренути, али злу не требало, ово је корак у спречавању великих трагедија. Надам се да ће грађани Српске, а посебно деца видети бенефите од овог система – додао је Јурић.
МУПРС је од 2018. године био активан члан невладине организације „Aмбер алерт Јуроп“ која окупља велики број земаља чланица, али то чланство није омогућавало активирање система хитног обавјештавања јавности, што је циљ МУП-а Српске.
СПОРАЗУМИ
Из МУП-а РС су навели да ће у оквиру промоције система „Пронађи ме“ министар унутрашњих послова Синиша Каран данас потписати споразуме са министром здравља и социјалне заштите Аленом Шеранићем и министром саобраћаја и веза Недељком Чубриловићем.
Споразуми ће бити потписани и са генералним директорима РТРС-а Дијаном Миланковић и компаније „m:tel“ Јеленом Триван.
Како су навели, догађају ће присуствовати и представници институција Српске, јавних предузећа и ТВ и радио-станица, који су се одазвали позиву министарства да буду дио овог система. Присуствоваће и представници Србије који су помогли успостављање овог система у Српској.