Ништа од појефтињења квадрата
Грађевинарство и тржиште некретнина у цијелој регији заузели су високо прво мјесто када је ријеч о брзорастућим секторима, а с обзиром на то да потражња за квадратима никад није била већа, стручњаци процјењују да ће ту позицију задржати и у овој години.
Анализа „Пословних новина“ која рангира топ 1.000 компанија Адрија регије свједок је експлозивног раста тржишта некретнина. Ова листа рангира компаније према сложеној годишњој стопи раста, а међу 1.000 компанија које биљеже ту стопу већу од десет одсто су и 82 фирме из БиХ из разних сектора.
Секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала при Привредној комори РС Миле Петровић потврдио је да грађевински сектор тренутно држи примат у индустрији и услугама.
„Може се очекивати да компаније из грађевинског сектора буду брзорастуће, јер је тај сектор мотор привредног развоја и вуче све остале привредне гране. Са јаким грађевинарством можемо рећи да долази до појачаног обима индустрије. У току је експанзија у цијелој регији, гради се пуном динамиком, посебно стамбено-пословни простори“, рекао је Петровић.
Он сматра да ће и предстојећа грађевинска сезона бити стабилна.
– Имамо доста започетих пројеката и вјерујем да ће тренд градње бити настављен у већим центрима попут Бањалуке, Требиња, Источног Сарајева и Бијељине – истакао је Петровић.
Да је грађевински сектор покретач привредне дјелатности сагласан је и директор бањалучке Агенције за некретнине „Ремакс“ Драган Милановић, који истиче да се повећањем градње повећава и промет у фабрикама намјештаја, више посла има и дрвно-прерађивачка, као и електроиндустрија.
„Грађевинарство је радно-интензивна грана, запошљава доста људи, тако да је и то потврда да је тај сектор мотор индустрије. Финансијско тржиште није довољно развијено, као ни финансијска писменост да би грађани вишак новца користили за трговање на берзама, куповину криптовалута и слично па углавном улажу у некретнине, а оне дугорочно гледано добијају на вриједности“, рекао је Милановић.
Објашњава да је потражња најважнији фактор за формирање цијене, а имајући у виду чињеницу да је она на добром нивоу, нема назнака да ће станови у овој години појефтинити.
„Спуштање цијене квадрата је посљедњи потез. Инвеститори ће радије продужити вријеме градње него одмах спуштати цијену квадрата, а с обзиром на добру потражњу нема ни разлога за корекцију. Велики центри су окосница развоја грађевинарства“, казао је Милановић.
Додаје да су купци они који имају вишак капитала, затим наши људи у иностранству који тамо живе као подстанари, а овдје купују некретнине.
Милановић појашњава да многи пазаре некретнине да би их комерцијализовали јер то доноси приход.
„Велики центри биљеже повећање броја туриста, тако да је у тим срединама популарно рентање стана на дан, што доноси новац“, рекао је Милановић.
Мали станови
Драган Милановић је рекао да се и даље станови мале квадратуре продају у раној фази градње.
„Када се зграда стави под кров углавном се ту може још наћи неки пословни простор, стан велике квадратуре или неки пентхаус“, рекао је Милановић.