Поезија Славице Лујић – сликовита лепеза маште и емоција
Которварошанка, поетеса, Славица Лујић, бави се писањем поезије и прозе. Већ дуже вријеме запослена је у ЈУ Дјечији вртић „Лариса Шугић“ Котор Варош, гдје у посљедње вријеме проналази огромну инспирацију.
Као васпитачица у старијој вртићкој групи и као помоћник директора за васпитно-образовни рад, Славица скоро свакодневно „осмишљава“ пјесме (шаљиве пјесме, пјесме о животињама,… и пјесме о свему што нас окружује), приче, бајке, басне, драматизације, бројалице, брзалице, ређалице, разбрајалице (модерна поезија) и сл. А све то у сврху мотивације дјеце што им омогућава способност слободног изражавања, а свакако и квалитетнији васпитно-образовни процес.
Да је рад са дјецом плодоносан доказује и податак да је већ увелико у припреми збирка дјечијих пјесама која би свјетлост дана могла угледати већ сљедеће године. Поред поезије и прозе за најмлађу и најслађу популацију, Славица пише пјесме и за нешто озбиљнију читалачку публику. Збирка за такву врсту публике јесте збирка пјесама „Оличје ума“ која је изашла 2010. Године.
Славица је узела перо у своје руке и ријешила је да сва социјална и друштвена питања преточи у пјесму. Њена збирка пјесама „Оличје ума“ инспирисана је проблемима у друштву, али и љубављу. То је својеврсна пјесмарица која за циљ има ширење љубави и толеранције, јер како каже, правилно кориштење свестране љубави је правилно искориштен живот.
Њена прва збирка пјесама састоји се од шест циклуса: Брату у аманет, Оличје ума, Капија разума, Неспокој, Живот је као ружа и Осмјех што осмијех жели.
Славица каже да вјечиту инспирацију налази у природи и зближавању тј. враћању ка природи јер сматра да смо се превише удаљили од исте, а све што није природно није ни толико добро. Погото данас, у времену кад сви некуд хрле, тешко је наћи баланс између оног исконског и овог новог, савременог. Е, то је извор њене инспирације. Тежња и жеља да у овом „узбурканом свијету“ остане добар човјек, који на све „тешке ударце“ узвраћа љубавним пјесмама.
„Сматрам да је природа поставила „природне законе“ и ко покуша да их поремети, угрожава животну средину. Ја у овој збирци пјесама покушавам да разбијем фаму негативних утицаја на природни кружни ток. Своју прву збирку посветила сам синовима Слободану и Немањи, чије ме је дјетињство научило језику поезије“, каже Славица.
У овом времену у којем Славица пише, у времену у ком писци нису адекватно награђени и у ком нису довољно схваћени, препреке на које наилази, Славица побјеђује уз помоћ најближих.
„Велика подршка су ми супруг и дјеца, а највећа инспирација ми је осмјех моје унуке“, додаје Славица.
Овом приликом представљамо вам пјесму –похвалницу алхемији читања у којој се према ријечима књижевника, Миленка Стојичића, смјењују нијансе различитих осјећаја, емоција и стања.
Пише: Сања Благојевић
Водиља
Штоме више читаш
све се више питаш,
а у томе и јесте драж
да себе упознаш.
Читај радознало
и што се не види,
читај и што се провиди,
читај и кад се не види.
Читај истрајно
и марљиво као мрав,
разуздано и са уживањем
као цврчак.
И као тандрчак
ливаде преброји,
и као ласта
хоризонте прелети.
Водиља си ти
што у теби бди,
њој на пут немој стати
она и мутно позлати.
Природа мајка
Машти поглед се намеће
релано схватање се худи.
„Природа сам, схватите ме људи“.
„Као мед сам и млијеко
да се мене пита
и робот би рек’о“.
„Као душа мајке
безусловно храним
чак се и не браним“.
„Своје груди
у млијеко претворим
синове и не бројим“.
„И не спавам, у мед се претварам
нека сви то знају
хиоћу да ми кћери заблистају“.