БиХ се налази међу најкорумпиранијим државама Европе

Босна и Херцеговина доживјела је значајан пад по овогодишњем Индексу перцепције корупције (Corruption Perception Index – CPI) и са досад најгором оцјеном 33, заузима уз Бјелорусију друго најлошије мјесто у Европи.

То је два поена мање него прошле године и чак 9 мање у односу на 2012. годину када је БиХ била међу боље оцијењеним земљама региона. Сада се налази на самом дну Западног Балкана, који у просјеку биљежи благи напредак.

На посљедњи пад БиХ значајно је утицало урушавање интегритета изборног процеса гдје озбиљне оптужбе за изборне преваре прате већ неколико изборних циклуса.

БиХ је по ЦПИ у рангу са диктатурама у којима се власт никад није мијењала на изборима. Измјене изборног закона које је наметнуо Високи предсједник нису ријешиле овај проблем, јер је Централна изборна комисија кроз примјену обесмислила већину одредби које су требале спријечити злоупотребу јавних ресурса и трговину бирачким одборима.

У земљи гдје влада привид демократије, власт која пролази кризу легитимитета, све више појачава притисак на критичаре. То се посебно манифестовало у Републици Српској низом напада на цивилно друштво и доношењем репресивних закона којима је циљ сузбити рад независних медија и онемогућити функционисања удружења која нису под контролом власти.

Овогодишњи извјештај ТИ наглашава да су развој демократије и јаке институције кључни за ефикасну борбу против корупције. Државе које носе статус пуне демократије имају просјечан ЦПИ 73, неуспјеле демократије 47, а недемократски режими биљеже просјек 33 што је и овогодишњи резултат БиХ.

Фокус глобалног истраживања ЦПИ за текућу годину је утицај корупције на животну средину. Доказано је да моћници, који профитирају од уништавања околине, користе новац и моћ да купе подршку власти и угуше критику.

Ово је важно и у контексту БиХ гдје се након трагедије у Јабланици и бројних еколошких проблема (на локалитетима Бистрица, Лопаре, Озрен, Вареш, Ливно, Гудронска јама у Модричи и сл), показало да је профит појединаца властима далеко важнији од живота, сигурности и здравља људи који ту живе.

Подаци ТИ БиХ у области концесија показују да држава остварује скромне приходе у односу на значајне ресурсе. Корист убиру појединци који због лоших закона и нетранспарентног рада власти избјегавају плаћање обавеза и долазе у посјед државних ресурса на штету јавног интереса.

Катастрофално стање у правосуђу и даље је најслабија карика БиХ, а у регионалном извјештају ТИ наводи се да реформски закони у припреми још увијек имају бројне недостатке.

Ту се пропушта прилика да се унаприједи процес именовања и омогући ефикасна провјера имовине судија и тужилаца, а прошлогодишње измјене закона о ВСТВ-у које су ово требале ријешити још се не примјењују.

Заробљено правосуђе већ годинама има поразне резултате код процесуирања високе корупције, а упркос неколико судских пресуда високим званичницима у ФБиХ протекле године, најкрупније афере и даље нису расвјетљене.

Због свега је пред институцијама обавеза да предузму хитне реформе. У опсежној Студији националног интегритета Transparency International је дефинисао кораке за сузбијање корупције по областима.

Регулисање сукоба интереса, системска заштита звиждача, јачање надзора над радом извршне власти, изборна реформа, јачање независности правосуђа и других агенција за провођење закона основни су задаци пред институцијама, а кореспондирају и са европским путем БиХ, пише ТИ.

(БН)