Црна статистика нарушених породичних односа- угашена 33 живота
Од руке најближих сродника у посљедње три године живот су изгубиле 33 особе, од којих је чак 20 жртава женског пола.
Према подацима полиције, најчешће су мужеви убијали супруге, док је забиљежено и неколико случајева да су родитељи пресудили дјеци, а и она њима.
Црне полицијске статистике говоре да су породична убиства најчешће почињена сјекиром или ножем. Ова оружја коришћена су у 12 случајева оваквих злочина, а само у пет је употријебљен пиштољ или неко друго ватрено оружје.
– У претходне три године забиљежено је 29 случајева убистава међу члановима породице и родбином у којима су убијене 33 особе. Највише случајева, њих 12, забиљежено је 2016. године, а лани је било 11 случајева, док је 2015. године забиљежено шест таквих злочина. Ове године у првих девет мјесеци забиљежено је једно убиство међу сродницима – казала је портпаролка Министарства унутрашњих послова Републике Српске, Даница Гњатовић.
Додала је да је од 2015. до данас забиљежено пет убистава дјетета при порођају, као и 14 силовања међу блиским сродницима.
Током истраге поменутих злочина утврђено је да је већина убица имала одређене психичке проблеме, а убиствима су углавном претходиле жестоке свађе. Стручњаци из области психологије кажу да се оваква убиства често дешавају углавном из афекта и усљед нарушених породичних и емоционалних односа.
– Најчешћи разлози убистава почињених унутар породице су љубомора брачних супружника, психички поремећаји усљед конзумирања алкохола и других узрока. Окидач овим злочинима била је и тешка економско-социјална ситуација као и неразумијевање међу члановима породице – казала је Гњатовићева.
Посљедњи злочин у породици десио се у септембру на Палама гдје је Ненад Божић (45) ножем више пута убо и усмртио оца Вељка (80) којег је, како се претпоставља, заскочио на спавању. Након злочина је крвавих руку изашао испред породичне куће на паљанску улицу Трифка Грабежа, па су комшије позвале полицију која је брзо стигла и ухапсила га. Претпоставља се да је Ненад оца убио ујутро и да су се вече прије злочина свађали.
Један од најтежих злочина десио се у октобру 2016. године у Драгочају код Бањалуке гдје је Радојица Големовић (60) ножем убио супругу Бранкицу (47) и сина Божидара (18) у њиховој породичној кући, а потом је себе разнио бомбом.
Стравичан злочин међу супружницима десио се у мају прошле године у Камичанима код Приједора гдје је Алија Хрустић (49) ножем и сјекиром усмртио супругу Азру Хрустић (35) из Приједора и њеног љубавника Енвера Халилагића (41) из Бихаћа којег је с њом затекао. Након тога се пријавио полицији. За ово дјело је недавно осуђен у приједорском Окружном суду на 35 година робије.
Тежак злочин десио се и у децембру прошле године у Љесковцу код Бијељине гдје је Миодраг Лубура под окриљем ноћи на дан крсне славе хицима из пиштоља усмртио мајку Савку (75), а недуго потом и себе.
Да родитељи дижу руке на дјецу, говори и примјер из села Брезичани код Приједора гдје је Радован Ђујић (73) сјекиром убио сина Душка (44), а затим отишао да спава. Он је тијело сакрио на поду ходника, а свима је говорио да му је син негдје отишао. Злочин је откривен 5. децембра прошле године, а против Ђујића је недавно подигнута оптужница.
Превенција
Психолог Александар Милић сматра да је превенција једини начин за спречавање лоших породичних односа који могу довести до убиства.
– Неопходно је посветити више пажње менталном здрављу и спречавању лоших навика које доводе до великих захтјева људи. Због високих потреба настаје конфликт који некад заврши трагично. Друштво и породица морају да његују здрав начин живљења – казао је Милић.