Доналд Трамп зауставио „трансродно лудило”

Као што је обећао крајем децембра, предсједник САД потписао декрет о забрани учешћа трансродних спортиста у женским такмичењима, најавивши посебне мјере за Олимпијске игре у Лос Анђелесу 2028.

Оно што је крајем децембра обећао – да ће „окончати трансродно лудило, потписивањем декрета којим се зауставља сексуално сакаћење дјеце и обзнањује да постоји само мушки и женски пол” – амерички предсједник Доналд Трамп је сада и учинио.

– Моја администрација неће стајати по страни и гледати како мушкарци бију и туку спортисткиње – нагласио је Трамп чију одлуку су подржале многе врхунске спортисткиње.

Ова одлука ће се неминовно одразити и на Олимпијске игре у Лос Анђелесу 2028, имајући у виду то да је Трамп најавио да ће уочи тог такмичења „ускратити визе лажним женама”.

– Овим декретом завршен је рат против женског спорта – изјавио је Трамп у Бијелој кући, поздрављен аплаузом десетина спортисткиња.

Према овом декрету, школе које у своје женске екипе примају трансродне особе, биће избрисане са буџета савезне владе.

Ма колико Трамп својим ставовима често изазива опречна мишљења, ма колико нам се чинило да његовим поступцима мањка дипломатије, он често говори гласно оно што многе његове колеге мисле али свјесно не показују, јер сматрају да политичка коректност доноси добру репутацију код бирача.

Овог пута Трамп ће сигурно побрати симпатије жена, поготово врхунских спортисткиња, које су се посљедњих година нашле у необичној ситуацији: кад су се коначно избориле за родну равноправност (видимо то и по наградним фондовима на многим такмичењима, где су изједначене с мушкарцима), нашле су се пред великим изазовом, да се такмиче против мушкараца који су постали жене.

Ставите се у положај спортисткиња које своју младост посвете спорту и жртвују све што имају да би на великим такмичењима освојиле медаљу. То је посебно тешко на Олимпијским играма које се одржавају сваке четири године, тако да многи сјајни спортисти добију само једном, или два пута такву прилику у животу. И онда нека спортисткиња, која има све предиспозиције да уђе у историју, наиђе на неку „такмичарку” која је биолошки снажнија од ње. То, у најмању руку, није фер.

Кад смо већ код фер-плеја, то је један од темељних појмова Међународног олимпијског комитета (МОК) који је посљедњих година вјешто избјегавао да се прецизно изјасни о учешћу трансродних спортиста. Прије четири године МОК је објавио свој „меморандум о правичности, инклузији и недискриминацији на основу родног идентитета и полних варијација“, а на Играма у Токију 2021. учествовало је четворо трансродних такмичара.

– Овај оквир препознаје и потребу да се осигура да сви, без обзира на родни идентитет или полне варијације, могу да се баве спортом у безбиједном окружењу, које поштује њихове потребе и идентитете, као и интерес свих – посебно спортиста на елитном нивоу – да учествују у фер такмичењима у којима ниједан учесник нема неправедну предност…

Да би избјегао ову врућу тему, МОК је још раније препустио одлуку међународним федерацијама, међу којима су атлетска и пливачка прве забраниле учешће трансродним такмичарима. Имајући у виду да је предсједник Свјетске атлетске федерације (ИААФ), некадашњи олимпијски шампион Себастјан Коу један од фаворита да наслиједи садашњег председника МОК-а Томаса Баха на мартовским изборима, требало би да Трамп и МОК лако нађу заједнички језик. Тим прије што је Коу и лично стао у заштиту спортисткиња.

Ма колико се темељни документ МОК-а, Олимпијска повеља, противио мјешању политике у спорт, Трамп сматра да је ово питање здравог разума а не политике. Овластио је државног секретара Марка Рубија да МОК-у стави до знања да „Америка категорички одбија трансродно лудило и да жели промјене у свиму што има везе са олимпијадом и овом апсолутно смијешном темом”.

Укључио је и директорку за унутрашњу безбједност Кристи Ноем која ће уочи Олимпијских игара „одбити све захтјеве за визу које поднесу мушкарци који покушавају на превару да уђу у САД, представљајући се као спортисткиње“.