Душан Ивковић улази у Кућу славних у Спрингфилду
Легендарни српски тренер Душан Ивковић – Дуда одавно је кандидат за улазак у Кућу славних у Спрингфилду, а у ноћи са петка на суботу је потврђено да је међу финалистима – занимљиво, као једини кандидат ван Сjеверне Америке.
Ово је најважнија вјест са НБА Ол-стар викенда у Сан Франциску, гдје је представљено свих 17 кандидата који су надомак пријема у Класу 2025.
Осим Ивковића, то су: репрезентација САД на ОИ 2008. у Пекингу, (појединци) Кармело Ентони, Бак Вилијамс, Двајт Хауард, Маркис Џонсон, Џери Велш, (судија) Дени Крофорд и (тренери) Били Донован, Марк Фју, (жене) Џенифер Ази, Сју Бирд, Силвија Фоулс, Маја Мур, Молин Болин, (за допринос кошарци) Мики Ерисон и Тал Броди.
„Нова класа биће представљена 5. априла у Сан Антонију, на Фајнал фору НЦАА шампионата за мушкарце“, дио је званичног саопштења Комитета Куће славних.
Ивковић је водио Југославију до олимпијског сребра у Сеулу 1988. и свјетског у Буенос Ајресу 1990. Са њим за кормилом је Југославија освојила три европска злата – 1989. на домаћем паркету, 1991. у Италији и 1995. у Грчкој. Дудини репрезентативци заслужни су и за злато на Универзијади 1987. у Загребу, као и сребро четири године раније у Едмонтону.
„Бивши српски кошаркаш, Ивковићева тренерска каријера трајала је шест деценија и стекао је бројна престижна признања, међу којима је именовање у 50 најзаслужнијих за развој Евролиге 2008, Евролигине кошаркашке легенде 2017. и ФИБА Кућа славних 2017“, овако је Комитет представио Ивковића, па подсјетио на успјехе са репрезентацијом и клубовима.
Ивковић је био селектор када је репрезентација Србије освојила сребрно одличје 2009. у Пољској.
Кад је ријеч о клупској каријери, са Олимпијакосом је постао првак Европе 1997. и 2012. Од осталих континенталних трофеја, у витрину атинског АЕК је 2000. додао Сапорта куп, као и УЛЕБ куп у Динамову (Москва) 2006.
„Ивковић је водио легендарне европске клубове попут београдског Партизана, Олимпијакоса и Реал Мадрид, освојио је више европских титула, а тренирао је играче који су у међувремену постали звијезде у НБА попут Дражена Петровића, Влада Дивца и Предрага Стојаковића“, овим ријечима је завршено престављање његове кандидатуре.