Европа претрпана отровним играчкама са Темуа
Европска унија убрзано ради на заустављању све већег броја пакета који стижу из Kине путем платформи као што су Тему и Шеина.
Разматрају се мјере које укључују нови порез на приходе е-трговинских платформи и административну накнаду за руковање по артиклу, што би учинило већину пошиљака мање конкурентним. Према процјенама повјереника за трговину, Мароша Шефчовича, само ове године у Европу ће стићи око четири милијарде пакета вредности мањих од 150 евра, што је тренутни праг за царине.
Пошто кинеске онлајн продавнице често испоручују производе који су знатно јефтинији од тог износа, мало је оних који размишљају о плаћању царине. Број пакета се од 2022. године утростручио. Иако је то корисно за купце, ЕУ упозорава да због тога већина производа није прошла одговарајуће провјере, што је довело до повећања броја опасних производа, попут отровних играчака, пише Финанциал Тимес.
Kоличина опасних хемикалија је вишеструко већа од дозвољене. Тоy Индустриес оф Еуропе спровела је истраживање на 100 производа купљених на десет онлајн платформи (укључујући Амазон), а резултати су поражавајући – чак 80 одсто њих не задовољава европске сигурносне стандарде. Најчешће је количина опасних хемикалија била вишеструко већа од дозвољене, а у једном случају је дјечија играчка за зубе била направљена тако лоше да се лако могла сломити и узроковати гушење.
Ови резултати су још више забрињавајући с обзиром на то да је шест од десет проучаваних интернет трговина потписало обећање о сигурности производа, добровољну обавезу осигуравања сигурности робе коју продају треће стране на њиховим платформама.
Друга негативна последица раста популарности кинеских трговаца је што њихови европски конкуренти морају снижавати цјене својих производа, иако им трошкови производње стално расту.
Укидање вриједносног прага од 150 евра испод којег су пакети ослобођени царине је потез који је, осим Европске уније, одлучио и САД. Међутим, аеродроми се брину да би то могло додатно оптеретити и онако преоптерећене царинике. На примјер, аеродром Сцхипхол у Амстердаму и лука Ротердам заједно обрађују 3,5 милиона пакета дневно – што је 40 пакета у секунди, преноси Јутарњи.
Повећање такси као решење?
ЕуроЦоммерце, који заступа трговце на мало у ЕУ, поздравио је планирану акцију, али је напоменуо да ће накнаду за обраду бити тешко оправдати према правилима WТО-а која ограничавају износ такси за царинску обраду на приближну цијену пружене услуге.
„За сада позивамо Европску комисију и државе чланице да појачају спровођење контрола на националном и нивоу ЕУ. Нови прописи ће захтјевати године да ступе на снагу“, истичу. Број опасних производа пријављених од стране држава чланица повећао се за више од 50 процената у 2023. години у односу на претходну. Kозметика, играчке и електрични уређаји су међу производима с најчешћим сигурносним ризицима. Због тога Унија истражује Тему како би смањила проток несигурних производа.
Потенцијалне мјере укључују високе новчане казне, па чак и забрану рада платформе у одређеним земљама. Поред тога, порез на приход е-трговинских платформи, који би се примењивао и на компаније из ЕУ и изван ње, захтевао би одобрење 27 држава чланица, а могао би нашкодити европским фирмама у тренутку када Унија покушава подстаћи дигитализацију.
Из Темуа и Схеина поручују да подржавају промјене политика које иду у корист потрошача и осигуравају транспарентну конкуренцију. Вјерују да ове промјене неће нашкодити њиховом пословању.