Фонд здравственог осигурања финансира десет нових услуга

Фонд здравственог осигурања РС осим постојећих, финансира још десет нових услуга из области офталмологије, нуклеарне медицине и лабораторијске дијагностике које се пружају на терцијарном нивоу здравствене заштите ( Универзитетко-клинички центар РС).

Осим тога, осигураницима ће на примарном нивоу здравствене заштите ( у домовима здравља)  бити доступна нова услуга – холтер крвног притиска.  На овај начин значајно ће се унаприједити доступност здравствене заштите, јер се до сада , ова услуга, пружала искључиво у болницама.  Финансирање холтера крвног притиска и у домовима здравља који су за то оспособљени, осим у болницама, омогућиће осигураницима бржи и лакши приступ овој услузи у мјесту становања, док ће се истовремено растеретити болнички капацитети.

Све ове новине уврштене су у Цјеновник здравствених услуга који је почео да се примјењује, од 1.априла.

Иначе, све нове услуге које су уврштене представљају савремене методе лијечења, што ће свакако допринијети ефикаснијем лијечењу пацијената у Републици Српској.

Примјера ради, у Цјеновник здравствених услуга уврштена је нова дијагностичка метода из области офталмологије – ангиографија фундуса оптичком кохерентном томографијом (ОЦТА), која омогућава прецизну дијагностику и евалуацију промјена на задњем сегменту ока, изражених у микрометрима. Будући да је ова услуга неопходна за праћење пацијената који су на савременој терапији која се данас користи у лијечењу мрежњаче ока, она ће значајно допринијети правовременој реакцији љекара, посебно у раној дијагностици и праћењу болести мрежнице и видног живца.  Фонд финансирањем ове услуге значајно унапређује доступност јер се од данас обавља у УКЦ РС, за разлику од раније када се искључиво радила у приватним здравственим установама које нису имале уговор са Фондом и пацијенти су сами сносили трошкове.

Осим ове услуге, из области офталмогогије, Фонд почиње да финансира и ултразвучну биомикроскопију која, такође, омогућава прецизну дијагностику и детаљну евалуацију промјена на предњем сегменту ока, а услуга је у потпуности неинвазивна. Ова дијагностичка метода примјењиваће се код пацијената који имају бенигни и малигни тумор ириса ( опна између рожњаче и сочива), код циста, код трауматске и пострауматске патологије предњег ока и друго. Предности увођења ове услуге су вишеструке – осим ране дијагностике, осигураници сада имају приступ овој услузи у Универзитетско-клиничком центру РС, јер су до сада пацијенти били приморани да одлазе на лијечење изван РС уколико им је била потребна.

Када је ријеч о услугама из области нуклеарне медицине, у Цјеновник здравствених услуга уврштена је и етанолна аблација нодуса у штитној жлијезди која представља минимално инвазивну процедуру.  Ријеч је о ефикасној и сигурној амбулантној терапији за цистичне или доминатно цистичне лезије штитне жлијезде,  а мање је инвазивна у односу на хируршке интервенције.

Новим Цјеновником уведено је, такође, више нових услуга које се односе на лабораторијску дијагностику терцијарног нивоа здравствене заштите, а све у циљу адекватног праћења здравственог стања пацијената који болују од малигних или других тешких болести што ће допринијети ефикаснијем лијечењу.

Финансирање нових услуга је само наставак континуираног улагања ФЗО РС у развој здравствених установа, јер смо почетком ове године у Цјеновник такође уврстили 12 нових услуга које се односе на дјецу са говорним и другим потешкоћама у развоју као и четири нова скрининга у домовима здравља.

Дакле, Фонд активно ради на континуираном ажурирању Цјеновника здравствених услуга, базирајући се на пажљивој анализи потреба како здравствених установа, тако и самих пацијената. Главни циљ је побољшање доступности услуга, уз фокус на квалитет здравствене заштите. У овом Цјеновнику, посебан акценат стављен је на дијагностику, јер она не само да омогућава рано успостављање дијагнозе, већ и спријечава развој многих болести, чиме се значајно унапређује здравствено стање пацијената.

Циљ Фонда је да у складу са финансијским могућностима подржи развој здравствених установа, посебно у контексту финансирања здравствених услуга. Само у протеклих неколико година, улагања Фонда за здравствену заштиту су повећана за додатних 200 милиона КМ што јасно показује наше опредељење да стално унапређујемо квалитет и доступност здравствених услуга за све наше осигуранике.