Грипа која хара НАПАДА и младе и старије: Заражени падају у кревет због ВИСОKЕ ТЕМПЕРАТУРЕ и не пушта их данима
Чекаонице у домовима здравља посљедњих дана су препуне због циркулације неколико вируса који узрокују високу температуру код дјеце и продужене симптоме код одраслих.
Док дјеци температура траје данима, одрасли су малаксали, имају болове у мишићима и костима, те се тешко опорављају. Акутне респираторне инфекције су најчешће, што је очекивано у сезони вируса грипа, рекла је др Наташа Ђуричић, педијатар.
Дјеца и старији падају као покошени од неколико вируса који циркулишу у друштву, најдоминантнији од свих је грип. Према ријечима др Наташе Ђуричић, сада смо у сезони вируса грипа, који и пуни чекаонице у домовима здравља.
Пацијенти најчешће долазе малаксали, са температуром коју данима не могу да скину, а многи се жале и да не могу да устану из кревета од бола у мишићима, костима и цијелом тијелу.
,,Узрок томе је дуготрајна температура. У посљедњих 15 дана доминирају акутне респираторне инфекције код наших пацијената, што није чудо с обзиром на то да се налазимо у сезони вируса грипа. Људи су данима малаксали, имају болове у тијелу, а то су симптоми вируса грипа, који је најјачи у сезони. Повишена температура, малаксалост, кашаљ, стомачни проблеми, а понекад и комбиновани у исто вријеме. Цијеле породице су болесне, не само мали пацијенти. Савјети су увијек да се температура обара, мировање је обавезно, затим и хидратација“ – каже др Ђуричић.
Истиче и да родитељи никако не треба да се користе застарјелим методама лијечења и скидања температуре попут облога у чарапама.
,,Родитељи не треба да користе застарјеле методе трљања дјеце алкохолом, облоге у чарапама, сирће, брашно у чарапама и сличне методе. Али, може туширање за високе температуре, прозрачан простор, довољно течности, лијекови, и наравно лагана и прилагођена исхрана. Ако дијете има добро расположење када нема температуру, ако не одбија храну и течност и ако нема отежано дисање, може код куће остати 3-4 дана, зависно од дјетета. Ако се стање погоршава, поготово ако је беба са високом температуром, не бих савјетовала чекање“ – каже др Ђуричић.
Kоји су најчешћи симптоми
Милунка Милинковић из Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут” изјавила је да је у претходној недјељи регистровано преко 13.400 случајева обољења сличних грипу.
Симптоми грипа јављају се нагло и тешко попуштају.
,,Симптоми су карактеристични за грип и не одступају од уопштених образаца јављања. То су нагли почетак симптома са повишеном температуром, слабошћу, боловима у мишићима, зглобовима, главобољом. Присутни су симптоми у горњим дисајним путевима као што су цурење из носа, кашаљ“ – истакла је Милинковић.
Уобичајени симптоми грипа су:
повишена тјелесна температуре
малаксалост
главобоља
бол у мишићима и зглобовима
кашаљ
бол у грлу
појачана секреција из носа.
Симптоми пролазе у року од 7 дана
Она је рекла да симптоми најчешће пролазе у року од седам дана уз симптоматску терапију, надокнаду течности, довољно одмора, аналгетике, антипиретике и снижавање температуре.
,,Веома је важно за становништво које припада категоријама које су у повећаном ризику од компликација, као што су особе са хроничним болестима, старије особе, јер може доћи до компликација, тако да ове категорије посебно треба да обрате пажњу“ – нагласила је Милинковић.
Због грипа су већ забрањене посјете у већини болница, а прави пик се тек очекује.
Обратити пажњу на мјере превенције
Истакла је да је неопходно обратити пажњу на опште мере превенције, као што су хигијена руку и провјетравање просторија.
,,Вакцинација се препоручује такође категоријама становништва које су у повећаном ризику од развоја тешких форми болести или компликација основне болести“ – закључила је Милинковић.