Климатске промјене угрожавају пчеларску производњу
Климатске промјене све више утичу на различите области пољопривредне производње.
За сада, највише негативних посљедица видљиво је у пчеларству.
Како се прилагодити новим трендовима и задржати достигнути ниво производње меда?
Пчелари су одговор потражили на стручном савјетовању „Климатски паметно пчеларство“ одржаном у Новој Тополи код Градишке.
Традиционалан начин пчеларења присутан код већине пчелара у сјеверозападном дијелу Републике Српске, све више постаје ствар прошлости. Приноси меда су све мањи.
– Како ћемо се вратити нормалним количинама, мислим да још не знамо. Врца се, мада је све мање и мање меда а све више и више болести пчела – навела је Мара Митрић, пчелар из Српца.
– Сад човјек пчелар треба да буде прави умјетник да пчелари. Сад су нове методе и нови системи које морамо употребљавати да би се могло пчеларити – додао је Предраг Трнинић, пчелар из Нове Тополе.
Нове методе и системи пчеларења посљедица су глобалног загријавања којем се морају прилагодити првенствено пчелари а потом и пчеле,, кажу стручњаци, јер је температура глобално на нашим просторима већа за 2,4 степена Целзијуса.
– То сад није исто да се гледа да ли је температура вани 18 или 20 степени. То се мора гледати као еквивалент повећања људске температуре са 36,5 на неких 38 и мада смо ми болесни, још увијек стигнемо функционисати и тако се нажалост дешава и са нашом планетом Земљом која је болесна – појаснио је Златко Томљановић, шеф Одјељења за савјетовање у пчеларству Министарства пољопривреде Републике Хрватске.
На подручју Градишке, Лакташа и Српца гдје дјелује Пољопривредни кластер ГЛС, регистровано је више од 400 пчелара са преко 12.000 пчелињих друштава, који производе око трећину укупних количина меда у Српској.