На шта пазити код печења прасета на ражњу?

Kолико села толико и начина печења прасета на ражњу, а за све је заједничко да се бирају младе животиње чије месо је сочно и мекано.

Након клања, прасе се очисти, ошури. Уклоне се све нечистоће и комади шурене коже. Све је потребно добро испрати. Соли се прије печења. Након што је очишћено, прасе се соли тако што се со утрљава у унутрашњост и споља. Kоличина соли се одређује према тежини прасета и обично се креће од 2 до 3 посто. Kако би што боље продрла у месо, ножем се праве рупе испод сваке плећке и бута те се напуне мањом количином. У неким крајевима се поред соли користе разни други зачини: бибер, рузмарин, мајчина душица. Осим тога у простор стомака се могу ставити јабуке, рузмарин или лимун који доприносе окусу меса. Овако припремљено се оставља на хладно мјесто преко ноћи.

На дан печења, се поставља на ражањ, шипка се провуче кроз унутрашњост, и добро учврсти помоћу виљушки ражња. На средини се додатно осигура, кичма се веже намјенском виљушком или жицом за ражањ како не би спао током окретања у процесу печења. Ноге се вежу за ражањ или се повежу што ближе трупу. У појединим крајевима доњи дио ногу се искористи да се провуку кроз рупе на трбушини и тако затвори труп, док други жицом или деблјим концем обаве затварање трбушне шупљине. Kако уши не би изгорјеле могу се замотати алуминијском фолијом. Важно је равномјерно испећи месо.

Дуготрајан процес печења

Kако би прасе било добро испечено, а месо сочно, веома важни фактори су ватра и вјетар. Само мјесто печења, ако је на отвореном, треба бити заштићено од вјетра. За ложење се користе букова или грабова дрва, остаци од круњења кукуруза (комуша, кочанка, чокањка, окласак). Избјегавати црногорично дрвеће и никако не користити отпад.

Ражањ се окреће током цијелог процеса печења како би се равномјерно испекло са свих страна. Ватра не смије бити прејака, а прасе треба да је удаљено од 20 до 40 цм.

Печење траје између 3 до 5 или 6 часова у зависности од тежине и како одмиче процес прасе се приближава ватри. Жеравице треба да је нешто више у предјелу плећки и бутина.

Да би добило лијепу златну корицу послије 4 часа печења премазује се машћу, мјешавином уља и зачина или се прелијева пивом или водом хладном. За добивање хрскаве кожице додају се треске од букве или граба које брзо подигну температуру и краткотрајно као се не би формирали мјехурићи на површини.

Kада почне да капље маст, ставља се плех испод прасета, а у њу умачу шните хљеба. Искусни мајстори кажу да је готово када се зглобови раздвоје и кад престане сукрвица да капље.