Норис покорио Мексико и претекао Пјастрија

Возач Мекларена Ландо Норис тријумфовао је на Великој награди Мексика, 20. трци овогодишњег шампионата Формуле 1.

Британац је у Мексико Ситију забиљежио шесту побједу ове сезоне, а 10. у каријери, после доминације током цијеле трке. На тај начин, захваљујући и расплету борби за позиције иза њега, Норис је преузео вођство у генералном пласману.

Најближи британском возачу био је Шарл Леклер у Ферарију, док се на трећем степенику победничког постоља нашао бранилац титуле Макс Ферстапен.

До трке у Мексику водећи у генералном пласману Оскар Пјастри у другом Мекларену био је пети.

Норис је повео на стази „Ерманос Родригес“, послије невјероватног круга у квалификацијама, испред Леклера и Хамилтона у другом Ферарију. Старт је обиљежило и излетање Ферстапена, послије контакта са Хамилтоном у Ферарију, док је с друге стране Пјастри је пао на девету позицију, али је одмах кренуо у пробијање.

Рану фазу трке обиљежио је и возач Хас Оли Берман, који се сјајно пробио испред Ферстапена и преузео четврто мијесто. Хамилтон се тада нашао у проблемима јер је у неколико наврата изашао ван оквира стазе, због чега је кажњен са 10 секунди и то је одредило ток његове трке.

Послије првих одлазака у бокс, Пјастри је био заглављен иза Џорџа Расела у Мерцедесу, испред којег је био тимски колега Кими Антонели. Из Мерцедеса су одлучили да од Кимија тражи да пропусти Расела, што је он учинио, док је на челу Норис повећао своју предност у односу на Леклера на 20 секунди.

Возачи који су имали стратегију два одласка у бокс пред 50. круг су кренули са одласцима у бокс, а Пјастри је тада успео да надокнади позицију у односу на Антонелија и крене у потјеру за Раселом. На стази су остали Норис, Леклер и Ферстапен, а пошто су сви одрадили замијене Берман их је слиједио, али је Пјастри невјероватном брзином кренуо да му се примиче. Иза њих, Расел је вратио позицију Антонелију.

Пред послиједњих пет кругова, Пјастри се примакао Берману, а Ферстапен Леклеру, међутим, лишени смо борби, пошто је у претпослиједњем кругу истакнут период виртуелног возила безбиједности. Ни Аустралијанац, ни бранилац титуле нису добили прилику за напад, иако је трка настављена у послиједњих неколико кругова, што је било овијено мистеријом. Послије трке се испоставило да је разлог то што се Карлос Саинс јуниор зауставио на стази.

Норис је у циљу имао 30 секунди предности у односу на Леклера, који је био седам десетинки испред Ферстапена, а слиједио их је Берман, који је тако дошао до најбољег пласмана каријере. Пјастри је морао да се задовољи петим местом, испред Антонелија, Расела и Хамилтона, а освајаче бодова комплетирали су Естебан Окон у болиду Ферарија и возач Кик Заубера Габријел Бортолето.

Послије таквог расплета Норис је преузео вођство у генералном пласману јер сада има 357 бодова, један више од Пјастрија, док је Ферстапен трећи са 321.

Наредна трка вози се за Велику награду Бразила на „Интерлагосу“ од 7. до 9. новембра.