Нове цијене дрвних сортимената у Републици Српској

Влада Републике Српске дала је сагласност на цјеновник шумских дрвних сортимената и шумске био-масе предузећа “Шуме Републике Српске”, чиме ће, између осталог, бити ублажен негативан финансијски ефекат предузећа.

Кроз одлуку о утврђивању критеријума о начину расподјеле шумских дрвних сортимената и закључивање уговора о сукцесивној испоруци ових сортимената, коју је усвојила Влада, дрвопрерађивачима ће дати додатну сигурност у пословању, а “Шумама” додатна финансијска средства неопходна за пословање.

У 2024. години повећана је цијена извођења радова у шумарству од 16 одсто, што на годишњем нивоу повећава трошкове за “Шуме” од 6,6 милиона КМ, а од 1. јануара 2024. године дошло је до повећања најниже плате у Српској која је износила 900 КМ.

,,Ово повећање минималне плате у Републици Српској проузроковало је додатне трошкове за предузеће у износу од 6,5 милиона КМ, те додатна измјена у овој години око шест милиона КМ, што је у коначнци већа за око 12,5 милиона КМ. Свеукупно увећање трошкова плата и извођења радова износи 19,1 милион КМ”, саопштено је из Бироа Владе за односе с јавношћу.

Основни разлози за доношење одлуке о повећању минималних цијена трупаца код четинарских врста – јеле, смрче и бијелог бора, као и код лишћарских врста букве и храста, у важећем цјеновнику шумских дрвних сортимената су и ти да је из анализе цијена шумских дрвних сортимената у окружењу, Федерација БиХ, Србија и Хрватска, видљиво да су цијене ових сортимената у Републици Српској ниже и да постоји простор за повећање цијена трупаца.

Домаћи дрвопрерађивачи значајне количине трупаца храста увозе из Хрватске гдје су цијене значајно веће.

У 2024. години је регистрован рекордан извоз трупаца храста из приватних шума за које су се постизале значајно веће цијене /више од 100 КМ по метру кубном/ у односу на цјеновник “Шума”.

Осим тога, у Србији је удружење дрвопрерађивача предлагало Привредној комори Србије да се размотри могућност забране увоза у Србију производа од дрвета из Републике Српске због значајно нижих цијена трупаца четинара.

,,Када се посматра планирани укупан приход од продаје шумских дрвних сортимената овим повећањем цијена увећање прихода је испод десет одсто, а посматрано по врстама дрвета код трупаца букве је увећање веће из разлога што се у протеклих неколико година ове цијене нису мијењале и биле су значајно мање од цијена у Федерацији БиХ”, додаје се у саопштењу.