У школама у Српској укинут предмет “Демократија и људска права”

У ресорном министарству ово образлажу тиме да предмет „није дао значајније резултате у развоју грађанске свијести и критичког мишљења“.

Министарство просвјете и културе Републике Српске је, на приједлог Републичког педагошког завода, донијело нови Правилник о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање, који је у примјени од школске 2024/25. године.

-Републички педагошки завод је предложио да предмет „Демократија и људска права“ не буде самосталан, а да се очекивани исходи учења у оквиру овог предмета – познавање људских права, основа демократије и значај грађанског учешћа – интегришу у постојеће наставне предмете-рекли су за БУKУ из Министарства просвјете и културе Републике Српске.

-Овај приједлог је заснован на препорукама релевантних организација у области образовања које указују на ефективнију имплементацију грађанског образовања кроз више предмета, као и на анализи која је показала да досадашња реализација предмета није довела до значајног развоја грађанске свијести и критичког мишљења, јер се настава често сводила на репродукцију градива и учење за оцјене-појашњавају.

Тако да од школске 2024/2025. године предмет „Демократија и људска права“ није саставни дио Плана и програма за основно васпитање и образовање, а очекивани исходи учења у оквиру овог предмета уграђени су у програме других наставних предмета.

Предмет Демократија и људска права у Републици Српској имао је за циљ да ученицима приближи основне принципе демократског друштва, значај поштовања људских права, као и улогу грађана у савременим политичким процесима.

Kроз наставу ученици су се упознавали са појмовима попут слободе, једнакости, правде и толеранције, те развијају критичко мишљење и свијест о важности активног грађанског учешћа. Овај предмет може помоћи младима да боље разумију своја права и обавезе, као и механизме заштите права у оквиру домаћег и међународног права,пише Бука.

(Блинк)