Води се битка за фотеље директора у „Шумама Српске“

Шумска газдинства „Чемерница“ из Кнежева и „Врбања“ из Котор Вароша једине су преостале организационе јединице у ЈП „Шуме Републике Српске“ које нису добиле нове директоре након прошломјесечних смјена које су услиједиле у укупно осам газдинстава.

А ако је судити према доступним информацијама, у ова два шумска газдинства велика је борба за директорску фотељу, а на дјелу је, како тврде извори „Независних новина“, поново покушај да политика превлада струку.

Најзанимљивије је у Шумском газдинству „Чемерница“ Кнежево.

Наиме, више извора из овог предузећа тврди да се на мјесто вршиоца дужности директора вратио Крстан Вуковић, који је смијењен са те позиције прије више од мјесец дана.

Вуковић је, подсјетимо, смијењен због катастрофалног стања у овом газдинству, а након одлуке да он оде, руковођење газдинством преузео је Његош Радић, технички директор.

Ипак, сада стижу информације да се Радић повукао, а Вуковић поново вратио.

„Враћен је, био је смијењен, а како стоје ствари, добио је коначно рјешење да се враћа“, каже за „Независне“ извор из ШГ „Чемерница“.

Поред тога, наводи и да Вуковић нема потребну квалификацију да буде на челу шумског газдинства јер је по занимању дипломирани инжењер производног менаџмента, док директорска позиција захтијева завршен шумарски, економски или правни факултет.

Уз све ово, наши извори наводе да је ситуација у предузећу више него забрињавајућа.

„У новембру је била августовска плата, тако да се дугује септембар, октобар и новембар, а сада је већ крај децембра“, тврди овај извор.

Покушали смо ступити у контакт са Крстаном Вуковићем како бисмо провјерили да ли се вратио на чело ШГ, али на наше позиве није одговарао.

Кључа и у Шумском газдинству „Врбања“ Котор Варош.

Након смјене Ненада Пезеровића, на његово мјесто је именован Милан Васиљевић, а управо је Васиљевић један од два приједлога да и званично постане в.д. директора.

Њега је предложио дио радника овог предузећа. Али, на адресу Управе „Шума Српске“ и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС стигао је још један приједлог.

То је Зоран Поповић, некадашњи директор „Водовода“ Бањалука, а њега предлаже  Општински одбор СНСД-а Котор Варош, као и бивши смијењени директор Пезеровић.

Све ове наводе негира Блашко Каурин, в.д. директора ЈП „Шуме Републике Српске“.

„Мени нико ништа лично није предложио ни од СНСД-а ни од неке друге партије. Јесу радници предложили Милана Васиљевића, гдје се и он био потписао, али када смо сједили он и ја, човјек ми је отворено рекао да он није за то да то прихвата“, тврди Каурин.

Он за „Независне“ даље каже да ШГ „Врбања“ Котор Варош напредује.

„Нови директор ће бити именован у наредном периоду, док видимо неког компетентног, ко то може гурати, да прихвати све те обавезе. Сви ми када прихватамо функцију, морамо бити свјесни да прихватамо и обавезе и да морамо бити ангажовати 24 сата“, поручује Каурин.

Такође негира и тврдње да је Крстан Вуковић поново враћен на позицију в.д. директора ШГ „Чемерница“ Кнежево.

Међутим, „Независним“ потврђује да је Вуковић и даље ту, а појашњава и зашто.

„Човјеку који је горе био технички директор (Његош Радић) дато је да управља газдинством, али не да буде директор. Међутим, он је једно вријеме то гурао, видио да не може и није прихватио да то даље ради. Крстан Вуковић је само сада ту умјесто тог човјека, има овлашћења која је имао тај технички директор, али тврдим да Крстан Вуковић није в.д. директора, нити је именован за директора“, изричит је био Каурин.

Попут Котор Вароша, Каурин тврди да је стање и у ШГ у Кнежеву боље него раније.

„Ево, рецимо, они су у року од сада два дана ријешили плату која ће бити данас (четвртак) или сутра (петак). Сутра провјерите да ли је била плата“, додао је он.

Уз ова два примјера, Каурина смо питали и за информације да ли је тачно да Саша Добричанин, новоименовани в.д. директора ШГ „Бањалука“, није компетентан за ту функцију, јер је дипломирани правник унутрашњих послова. Поред тога, спочитава му се чињеница да је секретар бањалучког одбора Социјалистичке партије.

И у овом случају Каурин тврди да информације нису тачне.

Извор: Независне новине