Забрињавајућа статистика: Мање беба и бракова, а све више развода
У породилиштима широм Босне и Херцеговине за девет мјесеци ове године рођено је мање беба у односу на исти период прошле године, али је такође склопљено и мање бракова, али је зато дошло до повећања броја развода.
Наиме, подацима Агенције за статистику БиХ, за девет мјесеци ове године регистровано је 18.000 живорођене дјеце, што у односу на исти период лани показује пад броја живорођених за 1,8 одсто или 344 бебе, односно у истом периоду прошле године у БиХ су на свијет стигле 18.344 живорођене бебе.
„Током првих девет мјесеци ове године у БиХ склопљено је 12.320 бракова, што у односу на првих девет мјесеци 2023. године показује смањење за 3,60 одсто“, казали су из Агенције и истакли да је у овом периоду разведено 1.679 бракова, што представља повећање од 4,42 одсто у односу на исти период лани.
Психолог Александар Милић истакао је за „Независне новине“ да се проблеми јављају због недовољног познавања партнера и многи парови се не одлучују да оду на брачно савјетовалиште.
„Многи бракови су у кризи и имају тешкоће међусобног одржавања функционалности, а посебно у почетку, јер се отежано прилагођавају и онда настају конфликти и неспоразуми“, казао је Милић.
Додао је да статистика потврђује да се број развода стално повећава, а много је разлога који доводе до краха брака.
„Партнери најчешће као разлог за развод наводе разлике у погледима на брак и брачне улоге, недостатак или губитак емоција према брачном партнеру, паралелне везе, као и проблеме финансијске природе“, истиче Милић за „Независне новине“.
Kако је рекао, неки људи ступају у брак када су зрелије и тешко своје ставове мијењају или прилагођавају оном другом.
„Они тек у браку осјете различитост, несклад, неспоразуме, па почиње међусобно оптерећивање и захлађење односа. То условљава разлаз и отуђеност једног од другога, распад брака и породице“, објаснио је Милић.
Он сматра да људи током одрастања често нису способни да се изборе са својим нескладом и зато тешко остварују и имају квалитетне везе са другим људима и тешко склапају бракове.
Социолог Владимир Васић истиче да прво треба тражити разлоге склапања бракова, на основу чега ће бити јасна судбина тог брака, као и разлози његовог пуцања.
„Битно је из којих разлога је дошло до склапања брака. Осим љубави и лијепих и романтичних ствари јако је битна и економска ситуација“, казао је Васић.
Истиче да грађани декларативно кажу да је породица на првом мјесту, али појашњава да је наш егоизам управо на првом мјесту.
„Ми смо важни сами себи, па су нам важнији каријера, посао, неко уживање и слобода“, казао је Васић.
Kако је рекао, као додатне разлоге пуцања бракова Васић наводи кризу међуљудских односа, али и недостатак компромиса, додајући да утицај на пуцање брака могу имати и спољне околности попут недостатка финансија.
„Млади људи се у данашње вријеме тешко одлучују да имају више дјеце управо због економске ситуације“, казао је Васић.
(Независне)